Granica Polski z Litwą liczy sobie 104 km. Wydawałoby się, że jest to granica wyłącznie lądowa, jednak w niektórych miejscach przecina jeziorną toń. Taką wodną granicę znajdziecie na jeziorach Gaładuś (Galadusys), Bałędź (Balandis), Dunajewo (Dunajeilo) i na zabagnionej końcówce jez. Trompole (Trumpaliu). Największe spośród nich jest Gaładuś, będące też drugim (po Wigrach) największym jeziorem Suwalszczyzny. Ma 729 ha powierzchni, z czego ponad 70% leży na terytorium naszego kraju. Do Litwy należą 164 ha jeziora. Zamiast granicznych słupków, zobaczycie tu unoszące się na wodzie graniczne boje.
Jezioro rynnowe, długie na 10 km, na północy węższe, ku południowi rozszerzające się i tam jego brzegi osiągają kilkanaście metrów wysokości; w najwyższych miejscach jest to nawet 25- 40m. Bardzo malownicze, z czystą wodą, piaszczystym dnem, łatwą dostępnością niemal na całym obwodzie oraz zakazem pływania łodziami silnikowymi o mocy ponad 5 KM (jest więc cicho). najdziecie tam sporo kwater agroturystycznych i niemało miejsc do biwakowania, jedynie ze sklepami może być problem, dlatego jadąc na kilka dni, zakupy lepiej zrobić zawczasu (np. w Sejnach, Puńsku czy Suwałkach).
Koniecznie zajedźcie też do Burbiszek, gdzie znajduje się chyba najpiękniej położony w Polsce Park Linowy „Galadusys”. Ci, którzy lubią aktywną rozrywkę znajdą tu trzy trasy o różnym stopniu trudności z przeszkodami umieszczonymi na wysokościach od 1 m do 15 m oraz cztery tyrolki zapewniające podziwianie pięknego krajobrazu podczas zjazdu. Pozostali mogą po prostu usiąść na szczycie wzgórza i zachwycać się widokami lub zejść na nadbrzeżną łąkę. Znajdziecie tam pomost nad wodą, plażę, miejsce ogniskowe, miniboisko, miejsce na biwakowanie. Można też wypożyczyć kajak albo rower wodny i popłynąć nimi wzdłuż brzegu albo i za granicę. Jest tam po prostu pięknie.
Warto wiedzieć: Językoznawcy uważają, że nazwa jeziora wywodzi się od słowa „galas” czyli „koniec”, a zgodnie z litewską legendą, kiedyś istniało tu olbrzymie jezioro, którego końcem było właśnie Gaładuś. Główna część legendarnego akwenu o nazwie Duś (lit. Dusia) znajduje się w rejonie łoździejskim na Litwie. Jest trzecim pod względem powierzchni jeziorem litewskim.