Bezpłatne szkolnictwo dla chłopów, rozparcelowanie wielkich majątków ziemskich, rozdzielenie państwa i kościoła, wybór hierarchów kościelnych przez wiernych...
Jak na koniec XIX to postulaty bardzo radykalne, tym bardziej że głoszone przez katolickiego księdza. Radykalne na tyle, że w 1896 ich głosiciel został obłożony ekskomuniką. Co prawda została ona cofnięta niewiele ponad rok później, jednak do dziś postać księdza Stojałowskiego budzi kontrowersje. W uznaniu jego działalności na rzecz ruchu ludowego, mieszkańcy Szczepanowa ufundowali w 1920 r. pomnik – kapliczkę. Jest ona ustawiona w samym centrum wsi, przy szczepanowskim rynku.
Na niewielkim kamienny postumencie ustawiona jest figura urodzonego w Szczepanowie św. Stanisława wskrzeszającego Piotrowina. Na frontalnej części kolumny widnieje płaskorzeźba z popiersiem ks. Stojałowskiego, pod którą, na granitowej tablicy umieszczono napis: “Ks. Stanisławowi Stojałowskiemu, niestrudzonemu bojownikowi i obrońcy praw ludu, w dowód czci i wdzięczności ludność parafii i okolic Szczepanowa“.
Pomnik został wykonany w warsztacie znanego bocheńskiego kamieniarza Wojciecha Samka.