Prawie 80 % powierzchni Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka pokrywają lasy, wśród których ukryły się większe, mniejsze i całkiem malutkie jeziora. Dwa z nich - Jezioro Czarne i Jezioro Pławno objęte są ochroną rezerwatową. To pierwsze jest rezerwatem florystycznym, drugie - krajobrazowym, co nie znaczy, że nie obejmuje ochroną także rzadkich gatunków roślinności wodnej i bagiennej (ze szczególnym uwzględnieniem jaskra wielkiego, rdestnicy błyszczącej i kłoci wiechowatej).
Rezerwat "Jezioro Pławno" utworzony został w 1978 r. Obejmuje dwa zbiorniki - samo jezioro Pławno oraz połączony z nim ciekiem wodnym maleńki akwen o nazwie Kociołek oraz fragmenty przyległych łąk i olsów. Powierzchnia rezerwatu to 16,71 ha. Wąskimi scieżkami można tam spacerować do woli napawając się pięknem okolicy. Może oczami wyobraźni zobaczycie nawet legendarne konie?
Zgodnie z nią, w zamierzchłych czasach teren dzisiejszej Puszczy Zielonka miały zamieszkiwać konie nieco podobne posturą do mitologicznych centaurów. Kiedy jednak żyjące w bagiennej okolicy tabuny zaczęły być dziesiątkowane przez choroby, prawdziwe centaury uprosiły lodowiec, by stworzył jezioro o piaszczystych brzegach. W ciepłej wodzie konie mogłyby się pławić "ku zdrowotności". Lodowiec z przyjemnością uczynił zadość ich prośbie, a zażywające kąpieli konie były od tej pory codziennym widokiem nad wcześniej bezimiennym jeziorkiem.