Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Dawna fabryka armatur Góreckiego i Wolskiego

Łódź

Dawna fabryka armatur Góreckiego i Wolskiego

Wiele pomniejszych zakładów w przemysłowej Łodzi nie doczekało naszych czasów. Tym bardziej dusza się raduje widząc ładnie przeprowadzoną rewitalizację obiektu.

Dzieje posesji przy dawnej ul. św. Karola (obecnie ul. Żwirki 6) sięgają lat 80 XIX w. W 1892 r. Wilhelm Eckstein na własnej nieruchomości wystawił pod numerem 712a (nr hipoteczny) zakład ślusarski. Plany sporządził arch. Kazimierz Sokołowski. Trzy lata później właściciel rozbudowuje istniejącą odlewnię metali kolorowych oraz kantor. Przez pewien okres prowadził tu od 1882 r. odlewnię i zakład armatur. Przeniesiony w latach późniejszych na ul. Wólczańską 224.

Fabryka Armatur i Odlewnia Metali założona w 1887 r. (wg. niektórych źródeł w 1888 r.) od końca XIX w. egzystowała przy ul. Pustej 3 (obecnie ul. Wigury 3). Od 1909 r przeniesiona na ulicę św. Karola 6. Funkcje dyrektora pełnił Bronisław Górecki zaś kierownikiem technicznym był jego wspólnik inż Marian Wolski. Zatrudniali około 40 robotników. Wyroby i usługi przedsiębiorstwa były reprezentowane na Wystawie Rzemieślniczo - Przemysłowej w Łodzi w roku 1912 w pawilonie głównym. Zakład oferował m.in. : armatury wszelkiego rodzaju dla kotłów parowych, odlewy z fosforobrązu, spiżu, mosiądzu, miedzi, urządzenia kwasoodporne czy remonty pomp parowych i rotacyjnych.

Przed wybuchem I wojny światowej kapitał zakładowy wynosił 50 000 rubli. Istniały oddziały w Częstochowie i Kaliszu. W tym czasie nieruchomość była we władaniu małżeństwa Mieczysława i Jadwigi Wolskich. W latach międzywojennych część pomieszczeń użytkował Władysław Starnowski, prowadzący odlewnię metali i warsztat mechaniczny. Fabryka Armatur i Odlewnia Metali firma "B. Górecki - Spadkobiercy" w tym okresie zatrudnia 25 pracowników. Spadkobiercy do których zaliczali się: Zofia Górecka, Krystyna Górecka i Lech Górecki mogą się poszczycić przerobem surowców na poziomie 180 000 zł rocznie.

Po 1945 r. zakład zostaje przejęty przez państwo. Obecnie znajdują się na posesji punkty usługowe.

Zaproponował: ado55

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na