Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Łódź

Łódzki "Manhattan"

W 1971 roku gdy został uchwalony przez rząd (Edwarda Gierka) Program Rozwoju i Modernizacji Łodzi 1971 - 1975, niezwłocznie przystąpiono do jego realizacji. Aby było śmiesznie prace wyprzedziły dokumentację. Wykopy w okolicach "Adasia" i "Domusu" zasypywano z powodu zmiany planów budowy.

W 1972 r. architekt Aleksander Zwierko (1924 - 2003) autor wielu znanych w Łodzi budowli otrzymuje zadanie wykonania projektu Śródmiejskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Łodzianie na swój "Manhattan" musieli jeszcze trochę poczekać. Zręby Śródmiejskiej Dzielnicy Mieszkaniowej wzniesiono dopiero w 1975 r. - cztery lata od rozpoczęcia prac. ŚDM powstała w kwartale ulic: Piotrkowskiej, Głównej ( obecnie al. Piłsudskiego ), Sienkiewicza i 10 lutego. Otoczona zewnątrz budynkami nie pierwszej młodości i nawet gdzieniegdzie fabrykami miała stać się wizytówką wielkomiejskiej Łodzi. Pierwszy wieżowiec stanął przy ul. Piotrkowskiej 182 w 1976 r.

Łódzkie wysokościowce zostały wybudowane w Systemie Szkieletowego Budownictwa Ogólnego. Wnętrza mieszkań według Aleksandra Zwierki miały być wyposażone w boazerie, miękkie wykładziny czy kabiny sanitarne. Niestety wykonawcy budowali sobie a muzom. Lentex na który narzekali lokatorzy okazał się gnijącym bublem.

Na Łódzkim "Manhattanie" mieszkało wielu ludzi kultury, sztuki, filmowców, prawników i muzyków, wymienię choćby: reż. Michała Koterski, fotograf i filmowiec Józef Robakowski z żoną Małgorzatą Potocką, aktorka Mirosława Marcheluk, Zdzisław Szostak czy Jerzy Kern. To miejsce przyciągało wielu ludzi - świetna lokalizacja w centrum miasta, sąsiedztwo znanych osób oraz z najwyższych pięter świetny widok na miasto.

Łódzki "Manhattan" zrealizowany w stylu budownictwa socmodernistycznego, już na stałe wpisał się w miejski krajobraz. Zrealizowany w latach 1975-1982. Najwyższy 78 metrowy, 24 kondygnacyjny wieżowiec stoi przy ul. Piotrkowskiej 182. Była to ostatnia znacząca realizacja Aleksandra Zwierki.

Na początku lat 90. XX w. cena za przeciętne mieszkanie na "Manhattanie" na wolnym rynku oscylowała wokół kilkudziesięciu milionów złotych. Od 2007 r. elewacje budynków były sukcesywnie remontowane i ocieplane.

Różne źródła informacji, m.in. Błażej Ciarkowski - "Miastoprojektanci. Łódzcy architekci a czasach PRL - u"

Zaproponował: ado55

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na