Spacerując ul. Rewolucji 1905 r. pośród jej starej zabudowy, nie sposób jest nie zauważyć parterowego domu. „Wciśnięty” pomiędzy wysokie kamienice, od razu rzuca się w oczy.
Pierwotnie nieruchomość, na której stoi, należała do Moszka Litmanowicza. Właściciel w roku 1890 wybudował pod nr 17 ul. Południowej (obecnie ul. Rewolucji 1905 r. 17) murowaną, piętrową oficynę mieszkalną z poddaszem według projektu architekta Gustawa Landau-Gutentegera. Kilka lat później, tj. w roku 1896 posiadał zatwierdzony projekt na wzniesienie murowanego, trzypiętrowego z poddaszem domu mieszkalnego oraz dwupiętrowych budynków gospodarczych, nadbudowy trzeciego piętra na istniejącej oficynie (plany autorstwa technika budowlanego Edwarda Creutzburga). W kolejnych latach (do 1913 r.) za właścicieli nieruchomości wymienia się Szmula Frenkel oraz Ryfke Ruchle Litmanowicz.
Od 1914 r. kolejnymi użytkownikami działki jest małżeństwo Szlama i Chana Brigiel. To właśnie ci ostatni „zamykają” nieruchomość budując murowany, jednopiętrowy dom częściowo podpiwniczony, według planów inżyniera budowlanego Moryca Bornsteina.