Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Suszec

Boża Męka (1867 r.)

Krzyż – Boża Męka wzniesiony w 1867 r. stoi na trawniku przed budynkiem plebanii kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Podstawa postumentu posadowiona jest na dwustopniowym podwyższeniu. Na podstawie wyryte są dwie inskrypcje. Od frontu, w prostokątnej płycinie o treści "Kłaniamy się Panie Jezu Chryste i błagosławiemy tobie żeś przez Krzyż i mękę twoje odkupiłeś świat" oraz na tylnej ścianie "Uprasza się o jeden Ojczenasz i Zdrowaś Marya za dusze zmarłych. Racz Panie Boże imiona fundatorów w Księgi żywota zapisać. 1867". Na podstawie dwuczęściowy cokół. Dolna część cokołu zakończona warstwowym gzymsem zdobionym po bokach wolutami posiada prostokątną płycinę. W płycinie płaskorzeźba przedstawiająca postać w habicie i krzyżem trzymanym w rękach przy piersi. Druga część cokołu jest węższa i wyższa. Zakończona jest wygiętym gzymsem z rozetkami w miejscach wygięcia. Po obu stronach tej części cokołu stoją dwie figury: Matka Boska Bolesna z opuszczoną głową i dłońmi złożonymi na piersiach oraz św. Jan Ewangelista z głową uniesioną do góry i zwróconą w kierunku ukrzyżowanego Chrystusa. Cokół wieńczy krzyż z figurą ukrzyżowanego Pana Jezusa i pionowym pofałdowanym kartuszem INRI. Pod krzyżem klęcząca i zapłakana postać św. Marii Magdaleny.

Zaproponował: WWAT

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Suszec
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na