Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: układy zabudowy Od Rynku Leonarda do Placu Niepodległości…

Łódź

Od Rynku Leonarda do Placu Niepodległości…

Plac Niepodległości… to dziś ważny węzeł komunikacji łódzkiej, niewielki zieleniec, na którym znajdują się m.in. kościół i pomnik. Plac przez który dziennie przechodzi tysiące osób…Miejsce to przez lata zmieniało swoją funkcjonalność i oblicze. A jak wyglądało?

Trochę z jego historii…
Pierwotnym właścicielem parceli od 1877 r. był fabrykant Ernst Leonhardt wraz ze wspólnikami Woelkerem i Girbardtem (właściciele fabryki przy ul. Rzgowskiej 17  i okazałych willi: Leonhardta  ; Woelkera  ; Girbadta ). Ze względu na stale wzrastającą w XIX w. liczbę ludności w Łodzi miejskie targowiska stały się za małe. Wówczas prywatni właściciele dużych placów dostali zezwolenie na zasadzie Piotrkowskiego Zarządu Gubernialnego z dnia 19 czerwca 1902 r. na tworzenie prywatnych targowisk. Z możliwości tej skorzystali saksońscy fabrykanci. 16 sierpnia 1904 na plac Leonarda przeniesiony został mniejszy rynek z dzisiejszego placu Reymonta (pierwotnie teren ten należał do przemysłowca Jana Krystiana Rundziehera, następnie w drodze licytacji stał się własnością fabrykanta Ludwika Geyera; od 1825 funkcjonowało na nim targowisko Górny Rynek, nazywane również Rynkiem Geyera). Jak widać na fotografii z lat 1920-1930 rynek cieszył się dużą popularnością.

Z chwilą wybudowania hali targowej „Górniak”, w większości handel z placu Leonarda przeniesiono do niej. W okresie II wojny światowej, a dokładnie 19 czerwca 1943 r., na wydzielonej części placu oddano do użytku pętlę tramwajową zbudowaną przez władze okupacyjne, która funkcjonuje do dziś wraz z budynkiem z tamtego okresu.

Po zakończeniu działań wojennych placu nadano obecną nazwę. 11 października 1948 r. (data umowna) uruchomiono z niego pierwszą linię autobusową „A”, łączącą wówczas Plac Niepodległości – Józefów (ul. Rzgowska), z czasem powiększając ilość linii. Na pozostałym terenie urządzono zielony skwer z ławkami. Taki stan rzeczy miał się do końca XIX w. W latach 1997-2001 na części zieleńca wzniesiono kościół parafialny p.w. Św. Faustyny Kowalskiej  a kilka lat później, tj. w roku 2014 część północną placu Niepodległości przemianowano na Skwer Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej. W roku 2008 na skwerze powstał pomnik-fontanna św. Faustyny Kowalskiej, która jest patronką miasta Łodzi.

Zaproponował: saper1390

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na