Zniszczona przez upływający czas, nieremontowana, a ostatnimi czasy niezamieszkała. Był to obiekt zapewne w latach swojej świetności bardzo ładny o czym świadczą pozostałości zdobień…
Mowa tu o trzypiętrowej, narożnej kamienicy stojącej przy zbiegu ulic Kilińskiego 33 (dawniej ul. Widzewska) i Włókienniczej 19 (dawniej ul. Kamienna). Jej pierwotnym właścicielem był przemysłowiec Reinhold Finster. Plany budowlane budynku zostały zatwierdzone w roku 1896, sporządził je architekt Kazimierz Sokołowski.
Warto wiedzieć:
A co łączyło Finstera i łódzki „Dywilan”? Reinhold Finster swoją pierwszą małą fabrykę uruchomił przy zbiegu ulic Kilińskiego i Narutowicza. Bez mała vis a vis nieistniejącego Hotelu Centrum. W 1886 r. przystąpił do spółki z Juliuszem Fialem i Wilhelmem Luckerem, którzy prowadzili fabrykę pluszu. Po śmierci Finstera w roku 1901 jego miejsce w spółce zajął brat Teodor. W roku 1910 już jako samodzielny właściciel fabryki (wspólnicy zostali spłaceni) Teodor Finster podniósł rangę zakładu do największej fabryki pluszu w Królestwie Polskim.
Okres I wojny światowej przyniósł zakładowi duże straty. Jednak to nie zgasiło zapału przedsiębiorcy. W roku 1929 założył nowe przedsiębiorstwo pod nazwą „Dywan Wschodni” (ul. Kilińskiego 102), kilka lat później tj. w 1935 powołał do życia nową Spółkę Akcyjną. Od 1936 r. przedsiębiorstwa funkcjonowały pod wspólną nazwą „Łódzka Manufaktura Pluszu i Dywanów – Teodor Finster”.
Manufaktura prowadziła produkcję przez cały okres II wojny światowej. Po jej zakończeniu, w 1951 r. zakład upaństwowiono, nazwę zmieniono na „Fabrykę Pluszu i Dywanów im. Tadka Ajzena”. Po przeniesieniu produkcji do nowo wybudowanych zakładów przy ul. Lodowej przedsiębiorstwu nadano nazwę „Dywilan”.
Informacja: W latach 2020-22 kamienica przeszła gruntowny remont. Wzbogaciła się również o jedną kondygnację więcej.