Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Dawna siedziba banku, później szkoły …

Łódź

Dawna siedziba banku, później szkoły …

Smukły, czterokondygnacyjny budynek z użytkowym poddaszem znajdujący się przy ul. Wólczańskiej 23, w latach 1904 – 1911 był siedzibą oddziału Ryskiego Banku Handlowego (do 1903 r. nieruchomość należała do Mikołaja Rosenbluma). Od 1912 r. nieruchomość należała do małżeństwa Hirsz i Maria-Małka Okuń-Hochstein. Wówczas w budynku funkcjonowało Prywatne Żeńskie Ośmioklasowe Gimnazjum Humanistyczne „z pełnymi prawami Kategoria A” prowadzone przez Hochsteinową

Irena Wojdysławska, Łódź. Naukę rozpoczęłam w gimnazjum Marii Hochsteinowej. Szkołą zarządzał dyrektor, bo Maria Hochsteinowa mieszkała w Paryżu. 6 klas szkoły powszechnej i 4 klasy gimnazjum, a potem mała matura. Wszystkie klasy mieściły się w jednym budynku. Było to gimnazjum żydowskie, finansowane ze środków prywatnych. Rodzice wysłali mnie tam, bo to było blisko naszego domu – róg Wólczańskiej i Zielonej. W pierwszych klasach szkoły powszechnej nauczano hebrajskiego i historii Żydów. Wszystkich przedmiotów uczono w języku polskim. Było to gimnazjum żeńskie, uczęszczały do niego wyłącznie dziewczynki z domów żydowskich. Nauka szła mi średnio. Małą maturę zrobiłam w 1937…

W latach 1941-42 ówczesne władze przejęły szkołę i przemianowały na szkołę powszechną. Po 1948 r. w budynku funkcjonowała Państwowa Szkoła Przemysłowa Żeńska.

Warto wiedzieć: W 1910 r. małżeństwo Hochstein miało plany budowy trzypiętrowego, podpiwniczonego domu na rogu ulic: Zielonej 13 i Wólczańskiej. Projekt zabudowy sporządził architekt Alvil Jankau.

W artykule wykorzystano fragment z „Opowieści Polskich Żydów (9)” autorstwa Anki Grupińskiej

Zaproponował: saper1390

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na