Smukły, czterokondygnacyjny budynek z użytkowym poddaszem znajdujący się przy ul. Wólczańskiej 23, w latach 1904 – 1911 był siedzibą oddziału Ryskiego Banku Handlowego (do 1903 r. nieruchomość należała do Mikołaja Rosenbluma). Od 1912 r. nieruchomość należała do małżeństwa Hirsz i Maria-Małka Okuń-Hochstein. Wówczas w budynku funkcjonowało Prywatne Żeńskie Ośmioklasowe Gimnazjum Humanistyczne „z pełnymi prawami Kategoria A” prowadzone przez Hochsteinową ” …
Irena Wojdysławska, Łódź. Naukę rozpoczęłam w gimnazjum Marii Hochsteinowej. Szkołą zarządzał dyrektor, bo Maria Hochsteinowa mieszkała w Paryżu. 6 klas szkoły powszechnej i 4 klasy gimnazjum, a potem mała matura. Wszystkie klasy mieściły się w jednym budynku. Było to gimnazjum żydowskie, finansowane ze środków prywatnych. Rodzice wysłali mnie tam, bo to było blisko naszego domu – róg Wólczańskiej i Zielonej. W pierwszych klasach szkoły powszechnej nauczano hebrajskiego i historii Żydów. Wszystkich przedmiotów uczono w języku polskim. Było to gimnazjum żeńskie, uczęszczały do niego wyłącznie dziewczynki z domów żydowskich. Nauka szła mi średnio. Małą maturę zrobiłam w 1937…”
W latach 1941-42 ówczesne władze przejęły szkołę i przemianowały na szkołę powszechną. Po 1948 r. w budynku funkcjonowała Państwowa Szkoła Przemysłowa Żeńska.
Warto wiedzieć: W 1910 r. małżeństwo Hochstein miało plany budowy trzypiętrowego, podpiwniczonego domu na rogu ulic: Zielonej 13 i Wólczańskiej. Projekt zabudowy sporządził architekt Alvil Jankau.
W artykule wykorzystano fragment z „Opowieści Polskich Żydów (9)” autorstwa Anki Grupińskiej