Kościół w Wielączy jest jedną z najstarszych neogotyckich świątyń, zachowanych na ziemiach polskich. Znajduje się on przy drodze Szczebrzeszyn-Zamość. Wybudowany pod wezwaniem św. Stanisława w latach 1821-1832 z fundacji Zamojskich. Według założeń Ordynata Stanisława Zamojskiego miał on pełnić funkcję nekropolii dla rodu Zamoyskich, którzy swą siedzibę mieli w pobliskim Klemensowie.
Swą rolę spełnił tylko w jednym przypadku.W roku 1833 w kościele w Wielączy pochowano 4-letniego Jerzego, bratanka Ordynata, syna Andrzeja i Róży z Potockich.Zamojscy bowiem, uzyskali zgodę na użytkowanie nekropolii w Kolegiacie Zamojskiej.
Plany budowy kościoła przygotował Budowniczy Generalny Ordynacji Zamojskiej w Szczebrzeszynie Wacław Ritschel. Stanisław Zamojski zwrócił jednak te plany autorowi jako za drogie, a przysłał plany na kościół gotycki jak sądził o połowę tańszy. Były to plany przeniesione z kościoła w Pilicy od księżnej Wittemberskiej.Kościół w Wielączy przetrwał w niezmienionej formie do dnia dzisiejszego,lecz jego niewielkie rozmiary wymusiły budowę znacznie większej świątyni obok a on sam został zamknięty.