W ramach obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, 28 czerwca 2019 r. na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego Biedrusko został odsłonięty pomnik poświęcony jego bohaterom. Narodowy Panteon Powstania Wielkopolskiego (bo taką nazwę otrzymał pomnik wraz z zaaranżowanym otoczeniem) umożliwia dokładniejsze zapoznanie się z przebiegiem tego zrywu niepodległościowego. Stojący centralnie obelisk obiega ścieżka historyczno-edukacyjna z 30 planszami, na których dość szczegółowo zaprezentowano udział poszczególnych powiatów w powstańczych wydarzeniach (najważniejsze nazwiska, potyczki, itp.). Plansze umieszczono na tworzącej zielony tunel, obrośniętej zimozielonym bluszczem metalowej pergoli.
Sam pomnik autorstwa rzeźbiarza z Rogoźna, Michała Niedźwiedzia, zawiera na swojej powierzchni mnóstwo symboli. Na tle orła z rozerwanymi kajdanami zwraca uwagę profil powstańca z rozetką na piersi, za którym widzimy kolejne, nieco mniejsze sylwetki powstańców (symbolizują dużą liczbę walczących). Na ramieniu krzyża wpisanego w zarys orła umieszczone zostały herby miast uczestniczących w powstaniu (na środku herb Poznania), poniżej podobizny powstańczych dowódców - Stanisław Taczaka i generała Dowbora-Muśnickiego na tle wizerunków Ignacego Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego. Na cokole można przeczytać napis: "Nikt im iść nie kazał, a poszli spłacić dług Ojczyźnie. Powstańcom - Rodacy".
Uroczyste otwarcie Panteonu odbyło się z asystą wojskową w setną rocznicę podpisania traktatu wersalskiego, na mocy którego Wielkopolska została ostatecznie włączona w granice państwa polskiego. Cały projekt objęto Honorowym Patronatem Prezydenta RP.