Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca niezwykłe: przeżyj to sam! Zielona komnata w wieży św. Jadwigi

Legnica

Zielona komnata w wieży św. Jadwigi

Piastowski zamek w Legnicy  (jedna z pierwszych murowanych warowni na ziemiach polskich; ok. 1220) początkowo miał trzy stojące wolno wieże wybudowane równocześnie z książęcym palatium. Dwie z nich zachowały się do dziś, zachodnią nazwano później wieżą św. Jadwigi (księżna śląska, żona Henryka Brodatego, patronka całego historycznego Śląska), wschodnią - wieżą św. Piotra (patron Legnicy). Obie miały kształt cylindryczny, pierwotnie ich wysokość sięgała ok. 20 m, a do wnętrz prowadziły wejścia usytuowane wysoko nad ziemią. Obie zostały też podwyższone o ośmioboczne nadstawy w czasie przebudowy zamku dokonywanej w 1416 r. przez księcia legnicko-brzeskiego Ludwika II.

Ludwik II był jednym z założycieli rycerskiego stowarzyszenia o nazwie "Rudenband" (Obroża Psa Gończego) i prawdopodobnie temu właśnie faktowi zawdzięczamy możliwość oglądania w wieży św. Jadwigi czegoś naprawdę unikatowego. Tym elementem jest Zielona Komnata zwana też izbą, albo komnatą św. Jadwigi. O jej wyjątkowości decydują polichromie – jedyny w swoim rodzaju wystrój malarski nawiązujący do etosu rycerskiego i popularnego w średniowiecznej Europie cyklu Dziewięciu Bohaterów.

Wprawdzie w ciągu minionych 600 lat zieleń przedstawionej na malowidle wici roślinnej nieco zblakła, ale zarysy postaci wojowników oraz legendarnych władców antycznych (pogańskich), chrześcijańskich i starotestamentowych (żydowskich) są nieźle widoczne. Sylwetki kwiatu rycerstwa przedstawiają – zgodnie ze średniowiecznym toposem - Hektora, Aleksandra Macedońskiego i Juliusza Cezara (bohaterowie pogańscy), Judę Machabeusza, króla Dawida i Jozuego (bohaterowie starotestamentowi) oraz triadę chrześcijańską - króla Artura, Karola Wielkiego i Gotfryda de Boullion (przywódca pierwszej krucjaty). Jako dziesiąty towarzyszy im Dytryk z Bernu, fikcyjna postać z literatury germańskiej wzorowana na Teodoryku z Werony (król Ostrogotów).

Zielona Komnata jest prawdopodobnie jedyną, jaką można oglądać w naszym kraju, choć niewykluczone, że w średniowieczu było ich więcej. Popularne były zwłaszcza w zamkach francuskich, włoskich, czeskich i węgierskich. Dziewięciu Bohaterów będących ideałami średniowiecznego rycerstwa nazywano niekiedy Dziewięciu Książętami lub Dziewięciu Dzielnymi.

Dodatkową ciekawostką są wyryte tu i ówdzie podpisy odwiedzających komnatę przed wiekami, m.in. kaligraficzny ryt z nazwiskiem stolarza zaprawiającego okna w roku 1880. Dziś nazwalibyśmy ich wandalami.

Wieża św. Jadwigi w latach 2011-2013 poddana została renowacji i od 27 kwietnia do 28 października jest udostępniana do zwiedzania (od środy do niedzieli w godz. 9:00-17:00, tylko z przewodnikiem, wstęp bezpłatny). Do Zielonej Komnaty trzeba się wspiąć po ok. 100 schodach. Zwiedzanie obejmuje też relikty romańskiej kaplicy zamkowej i wieżę św. Piotra. Trwa ok. 1,5 godz.

Zaproponował: bakhita

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Legnica
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na