Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej wzniesiony został wg projektu prof. Politechniki Wrocławskiej, architekta Tadeusza Brzozy. Zbudowany został w latach 1957-1961, a jego poświęcenie miało miejsce 6.10.1961. Prace wykończeniowe świątyni i wyposażenie wnętrza trwały do 1978 r.
Świątynia jest obiektem trzynawowym, wzniesiona jest z kamienia i żelbetu na planie prostokąta, z węższym, półokrągło zamkniętym prezbiterium i wieżą od frontu. Kilkukondygnacyjna wieża w górnej części ażurowa, zwieńczona jest wysoką iglicą, flankowaną w narożach czterema małymi iglicami. W dzwonnicy zawieszone są dwa dzwony. Nawa nakryta jest dachem siodłowym z sygnaturką w formie latarni, zwieńczona iglicą.
Wyposażenie świątyni współczesne. W prezbiterium, w ołtarzu głównym. Pieta wykonana z tombaku i brązu. wysokości 6,7 m i wadze 2,5 t. Jej twórcą jest prof.Bronisław Chromy. Po obu stronach nawy poczet polskich świętych zaprojektowanych przez prof. Bronisława Chromego. Rzeźby wysokości 2,8 m wykonali w drewnie rzeźbiarze: zakopiańczyk Borzęci i Marian Kiełbasa z Jamielnicy. Na uwagę zasługuje także chrzcielnica, którą zaprojektował również prof. B. Chromy.
Na obwodzie wykonane są sceny z I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, a w narożach krzyża umieszczonego w centrum przykrywy chrzcielnicy umieszczone są półszlachetne kamienie. W nawach bocznych stoją dwa ołtarze, z których lewy poświęcony jest Miłosierdziu Bożemu, a prawy ojcu Pio. W sklepieniu naw bocznych polichromia przedstawiająca Sanktuaria Maryjne i Pańskie.
Warto wiedzieć: Miniaturka Piety z ołtarza głównego znajduje się w Muzeum w Londynie, a półszlachetne kamienie umieszczone w narożach krzyża na chrzcielnicy pochodzą z londyńskiego pomnika, poświęconego ofiarom Katynia.