Kaplica stoi na byłym cmentarzu przykościelnym, na którym oprócz kaplicy pozostały dwa nagrobki. Wzniesiona została w latach 1848-1858 przez Ludwika Szamotę dla właścicieli majątku Samoklęski rodziny Weysenhoffów.
Jest to obiekt zbudowany w formie rotundy, murowany, otynkowany i nakryty dachem krytym blachą z ażurowym krzyżem na szczycie. Kaplicę zdobi gzyms biegnący poniżej okapu dachu oraz opaska z motywami roślinnymi. Nad ozdobnym wejściem do kaplicy płycina z czaszką i piszczelami oraz napis "GRÓB WEYSSENHOFFÓW". W kaplicy stoi metalowy krzyż na sześciennej podstawie, a pod posadzką znajduje się krypta grobowa, w której spoczywa generał Jan Weyssenhoff i jego żona Tekla z Otffinowskich oraz córka z mężem i jeden z potomków generała (pochówek odbył się w latach 90. XX wieku).
Warto wiedzieć: Generał dywizji Jan Weyssenhoff herbu Łabędź pochodził z niemieckiej rodziny Weissów, która już w XVII wieku uległa pełnemu spolszczeniu. Walczył w wojnie polsko-rosyjskiej w 1792 r, insurekcji kościuszkowskiej, był uczestnikiem wojen napoleońskich i powstania listopadowego. Po powstaniu zesłany do Kostromy i po zwolnieniu z niewoli w 1833 r. powrócił do majątku w Samoklęskach, który zakupił od Czartortskich w 1824 r. Zmarł 19.05.1848 r. w Samoklęskach.