Rozpoczęta w 1700 r. i trwająca 21 lat III wojna północna była konfliktem zbrojnym, który w dużej mierze rozgrywał się na terytorium Rzeczypospolitej. Zasiadający ówcześnie na tronie polskim jako elektor saski August II, w ramach zawartego w 1699 sojuszu przeciwko Szwecji zaatakował wojska Karola XII, by w 1701r walka przeniosła się na tereny polskie. Szwedzi bez większego wysiłku zajęli Warszawę. Król August II w pośpiechu opuścił stolicę przenosząc się do Krakowa.
Mimo szwedzkiego żądania o detronizację Augusta II i nieskutecznych prób rokowań o podpisanie pokoju ze Szwedami wojna trwała nadal. Zdecydowano o koncentracji wojsk sasko-polskich wokół Krakowa. W dniu 19 lipca 1702 r. pod Kliszowem doszło do starcia pomiędzy około 20-tysięczną armią sasko-polską, a 12-tysięcznymi szwedzkimi wojskami Karola XII. W czasie bitwy legendarna husaria natarła na Szwedów w dwóch nieskutecznych szarżach. Atak został odparty, co zmusiło ją do ucieczki i wycofania się z pola walki. Wojska sasko-polskie poniosły sromotną klęskę tracąc 48 dział, 36 chorągwi i sztandarów królewskich oraz znaczną część zapasów prochu i amunicji.
Przyjmuje się, że incydent ten był schyłkiem husarii na polach bitewnych.Zaczęła pełnić wyłącznie funkcje reprezentacyjne, a w 1775r. na mocy uchwały sejmowej została całkowicie rozformowana i zastąpiona kawalerią narodową.