W okresie międzywojennym mieszkańcy wsi Laski (niem. Heinrichswalde) ufundowali pomnik upamiętniający żołnierzy, mieszkańców wioski poległych podczas I wojny światowej. Pomnik po zakończeniu II wojny światowej został zdemontowany i ukryty. Obecnie po renowacji od 2017 r. stoi przy ul. Złotej nieopodal "Muzeum Kopalni Złota" w Złotym Stoku.
Elementy pomnika ustawione zostały na dwustopniowej betonowej podstawie (oryginalna podstawa pomnika znajduje się w pobliskich Laskach). Pomnik składa się z trzech kamiennych płyt. Na największej, środkowej płycie, umieszczone są motywy militarne: dębowy wieniec w części środkowej płyty i Krzyż Żelazny (Eisernes Kreuz) na jej szczycie. Na płycie tej umieszczone zostały również daty: 1914 i 1918 oraz inskrypcje w języku niemieckim informujące komu pomnik jest poświęcony. Na dwóch bocznych płytach wyryte są daty oraz nazwiska poległych.
Warto wiedzieć: W miejscu, w którym stoi przeniesiony z Lasek pomnik w przeszłości stała fabryka zapałek. Fabryka należała do przemysłowca Raimunda Zangi. W fabryce produkowano zapałki i pudełeczka do zapałek, które między innymi zdobywały złote medale na wystawach w Londynie i Magdeburgu. Fabryka została zamknięta w 1947 r, a jej wyposażenie wraz z pracownikami przeniesiono do Sianowa.