Kaplica św. Franciszka Ksawerego stoi nieopodal dolnego mostu nad Nysą Kłodzką, w ciągu ulicy Kłodzkiej. Zbudowana została w 1681 r. jako dar wotywny za uratowanie miasta od zarazy.
Kaplica wzniesiona została na planie kwadratu, jest murowana, otynkowana z półkolistymi oknami w ścianach bocznych i zamkniętym lekkim łukiem wejściem od frontu. Naroża kaplicy zdobione lizenami, a poniżej okapu dachu gzyms wieńczący ściany. W szczycie dachu chorągiewka wiatrowa z datą wzniesienia kaplicy - 1681 i wycięta z blachy sylwetka św. Franciszka Ksawerego.
Wewnątrz kaplicy niewielki ołtarz z owalnym obrazem, na którym umieszczona jest scena – Umierający św. Franciszek Ksawery. Po obu stronach ołtarza malowidła ścienne przedstawiające: z jednej strony św. Annę, a z drugiej św. Józefa.
Według legendy w miejscu, gdzie stoi kapliczka, zmarł zadżumiony mężczyzna. Uciekał z Kłodzka ogarniętego w 1680 r. zarazą i chciał się przedostać do Bystrzycy. Nie dane mu było dojść do miasta i zmarł na brzegu Nysy Kłodzkiej. Mieszkańcy uważali, że dzięki opiece św. Franciszka Ksawerego doszło do ocalenia miasta i w podziękowaniu postawili mu kaplicę.