Mierzwice Stare to wieś letniskowa nad Bugiem. Niedaleko wioski, przy drodze do Serpelic znajduje się miejsce pamięci bohaterskich walk polskich żołnierzy. Pod drewnianym krzyżem spoczęło czterech ułanów poległych podczas obrony linii Bugu przed bolszewicką inwazją w roku 1920. Obok znajduje się pomnik z tablicą informującą o wydarzeniach z lipca 1944 roku.
Niemiecka rakieta V-2 wystrzelona z poligonu Blizna pod Przecławiem spadła jako niewybuch w bagna nad Bugiem. Wywiad AK otrzymał rozkaz ustalenia dokładnych właściwości niemieckiej Wunderwaffe (cudownej broni), która miała przechylić szalę zwycięstwa w II wojnie światowej na stronę III Rzeszy. Udało się wydobyć i ukryć całą rakietę lecz była to operacja niezwykle trudna, bowiem w terenie tym działały oddziały osławionej Afrika Korps, stanowiące ochronę mostów i przepraw przez Bug.
Aby odciągnąć doborowe jednostki niemieckie, oddział AK z oddziału „Zenona” stoczył zwycięską bitwę z Afrika Korps pod Mierzwicami. Cała akcja zakończyła się powodzeniem, fragmenty rakiet wraz z dokumentacją opracowaną przez zespół prof. Janusza Groszkowskiego zostały 25 lipca 1944 r. przekazane do Anglii specjalnym alianckim samolotem a miejsce bitwy upamiętniono polnym głazem ze skromną tablicą.