Przy ul. Mostowej (bez mała na wys. tunelu pod nasypem kolejowym) prowadzącej do domku Reymonta znajduje się niewielki nasyp z polnych kamieni. W jego centrum umieszczono potężny kamień z tablicą. Znajduje się na niej fragment tekstu z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta „…Lipce jawiły się… jakby na dłoni, leżały nieco w dole nad ogromnym stawem, modrzącym się kiej lustro spod białawej a leciuchnej przysłony, obsiadły wodę kręgiem niskich, szerokich chałup, co jak kumy w sobie wielce podufałe, przysiadły w sadach…”
Tablicę ufundował 27.06.2018 r. Społeczny Komitet Budowy Pomnika Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich. Dzięki Społecznemu Komitetowi ma stanąć obok domku, w którym pracował Reymont jego pomnik. Kamień węgielny został wmurowany 7 maja 2014 i była nim cegła z domu, w którym urodził się (Kobiele Wielkie) noblista.
Rzeźba ma przedstawiać pisarza w pozycji stojącej trzymającego pióro i notes. O cokół mają być oparte dwa koła - symbolizujące koła pociągu a także koła chłopskiego wozu. Pomnik o wysokości ok. 4 m będzie odlany z brązu, jego autorem jest rzeźbiarz Maksymilian Biskupski.