Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: świątynie innych wyznań Plac Tadeusza Kościuszki …tu stała kiedyś cerkiew …

Tomaszów Mazowiecki

Plac Tadeusza Kościuszki …tu stała kiedyś cerkiew …

Plac Tadeusza Kościuszki powstał na początku XIX w. i pierwotnie nosił nazwę Rynku Św. Józefa. W roku 1917 na rynku postawiono pomnik Tadeusza Kościuszki, co między innymi było powodem do późniejszej zmiany nazwy placu.

Od samego początku plac był ścisłym centrum Tomaszowa Mazowieckiego. Początkowo jako punkt handlowo-targowy, a obecnie jako miejsce wydarzeń kulturalnych, wypoczynku i spotkań mieszkańców, turystów. Zabytkowa zabudowa okalająca plac daje bliski kontakt z historią miasta. W zasięgu wzroku są m.in. kamienica Bartkego, kościół Św. Trójcy, kamienica rodziny Knothe, dawne jatki miejskie . Do naszych czasów nie przetrwała cerkiew p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy, która stała bez mała w centralnym punkcie rynku (vis a vis kościoła p.w. Św. Trójcy).

Inicjatorami budowy cerkwi byli tomaszowscy fabrykanci. Budowę finansowali Niemcy i Żydzi. Wznoszenie świątyni rozpoczęto w roku 1899 a ukończono w 1901. Powstała w stylu bizantyjskim według projektu architekta Władymira Nikołajewicza Pokrowskiego i inżyniera Wilhelma Sroki. Cerkiew był podobna do łódzkiej p.w. Św. Aleksandra Newskiego, a już bardzo podobna do znajdującego się we wsi Rygałówka kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego, na marginesie, przebudowanego z cerkwi.

Poświęcenie cerkwi miało miejsce 20 października 1901 r., na uroczystości był obecny car Mikołaj II z małżonką. Nie dane jednak było długie istnienie cerkwi… W 1925 r., w ramach akcji rewindykacji cerkwi prawosławnych, rozebrano ją. Odzyskany budulec posłużył m.in. do budowy ratusza. W miejscu po świątyni w 1945 r. postawiono pomnik Wdzięczności (z pięcioramienną gwiazdą na iglicy), który zburzono w 1990 r. Dziś po cerkwi Św. Mikołaja Cudotwórcy pozostała zapisana historia i pożółkłe fotografie…

Zaproponował: saper1390

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

saper1390 niedziela, 08 lipca 2018, 21:35
Ciekawostka - jesienią 2013 r. podczas prac rewitalizacyjnych Placu Tadeusza Kościuszki natrafiono na betonowe sklepienie o łukowatym kształcie ciągnące się zygzakiem przez ponad 30 m, 50 cm pod ziemią. Jak się później okazało była to tzw. szczelina przeciwlotnicza typu krytego (z niem. Luftschutz Deckungsgraben ausf. zig-zack) zbudowana przez Niemców pod koniec II wojny światowej, przed spodziewaną ofensywą Armii Czerwonej, która latem 1944 roku dotarła do Wisły. Jednak największą sensacją było odkrycie w "zygzaku" szczątków ponad 50 ludzkich ciał. Przeprowadzone ekshumacje wykazały, że są to szczątki żołnierzy radzieckich.

Miejsca w okolicy

Tomaszów Mazowiecki
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na