Łajsy to niewielka wieś położona w dolinie nieistniejącego już jeziora Marung i umiejscowiona jest też w połowie trasy kolejowej Olsztyn – Ostróda. Dawna, pruska nazwa tej miejscowości to Leissen. Ta wieś to dawny majątek ziemski należący w XVIII wieku do rodziny Jankowskich, później przez następne lata zarządzał nim ród von Zabiensky. Pamiątką po tym okresie jest kilka zabudowań folwarcznych a wśród nich najcenniejszym obiektem jest dwór wzniesiony w latach 1881 – 1882 w stylu pseudoklasycystycznym.
Dwór jest budowlą piętrową, murowaną i otynkowaną na biało. Wokół budynku rzędy otworów okiennych prostokątnych i półkolistych, okna półkoliste posiadają liczne zdobienia. Dach bocznych skrzydeł dworu jest płaski, natomiast na dachu skrzydła wschodniego umieszczono kwadratową wieżę widokową nadającą główny urok obiektowi. W latach 20-tych ubiegłego wieku ten majątek traktowany był raczej jako małe gospodarstwo rolne o powierzchni 380 ha i posiadającym cegielnię.
Ostatnim właścicielem dworu w Łajsach do zakończenia II wojny światowej był Benno Orlowski. Niestety w roku 1945 część środkowa budynku uległa spaleniu i w następnych latach gruntownie ją przebudowano. W sąsiedztwie tej budowli godny uwagi jest również park przydworski oraz dawny spichlerz murowany z czerwonej cegły, obecnie spełniający rolę budynku gospodarczego. Współcześnie ten piękny obiekt ponownie stał się własnością prywatną i jest nadzieja, że dwór powróci do dawnego blasku.