Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Chodzież

Pomnik Wdzięczności za Wolność

11 listopada 1930 roku przy zbiegu czterech ulic, gdzie obecnie jest rondo im. Jana Pawła II, odsłonięto kamienny pomnik. Miał on upamiętniać kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, a także dziesiątą rocznicę pokonania Rosji Sowieckiej oraz powrotu Chodzieży w granice Rzeczpospolitej. Autorem dzieła był poznański artysta Wawrzyniec Kaim. Rzeźba przedstawiała Chrystusa błogosławiącego klęczącego powstańca wielkopolskiego, który trzymał w rękach sztandar. Na cokole wyryty był napis: „OJCZYZNĘ WOLNOŚĆ ZACHOWAJ NAM PANIE”.

Pomnik nie przetrwał długo. Po wkroczeniu wojsk niemieckich we wrześniu 1939 roku monument został rozebrany. Zachowały się jedynie zdjęcia tego pomnika, a także odnaleziony w 2001 r. model gipsowy i na tej podstawie możliwe się stało zrekonstruowanie dzieła z 1930 roku. Inicjatorami odtworzenia pomnika wdzięczności byli członkowie koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z prezesem Romanem Grewlingiem.

W sierpniu 2016 roku zebrał się Komitet Honorowy Odbudowy Pomnika Wdzięczności z udziałem władz powiatu, miasta i gminy Chodzież, proboszcza parafii pw. św. Floriana i wielu organizacji i stowarzyszeń. Zadanie odtworzenia pomnika z 1930 roku powierzono artyście Michałowi Niedźwiedziowi z Rogoźna. Na miejsce ustawienia pomnika wybrano skwer przy ul. Kościelnej.

18 kwietnia 2018 r. posadowiono piaskowcowy postument, na którym przymocowano wiernie odtworzoną rzeźbę z piaskowca. I tak po 79 latach pomnik „wrócił” do Chodzieży. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika przez prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka odbyło się o godz. 20-tej 4 maja 2018 r., w dzień patrona Chodzieży św. Floriana.

Zaproponował: Kajtek

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Chodzież
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na