Za charakterystycznym ogrodzeniem z czerwonego piaskowca znajdującym się przy ul. Cmentarnej 12 mieścił się kiedyś zakład kamieniarsko-budowlany Antoniego Urbanowskiego, który to na przełomie XIX i XX w. zaliczany był do największych i najsilniej działających w całym Królestwie Polskim.
Urbanowski przybył do Łodzi w roku 1872 jako 19 letni młodzieniec. Już w 1874 r. założył własną firmę kamieniarską i otworzył przy ul. Legionów (dawniej ul. Konstantynowska) swój pierwszy zakład. Około roku 1893 swoją działalność przeniósł na nieruchomość przy „szosie prowadzącej do cmentarza chrześcijańskiego”, czyli przy dzisiejszej ul. Cmentarnej10 (w późniejszym okresie pod tym numerem powstał Przytułek Noclegowy i Przeciwżebraczy Chrześcijańskiego Towarzystwa Dobroczynności. Tam wówczas, według projektu architekta Adolfa Zeligsona, wybudował murowaną, piętrową oficynę w której na piętrze znajdowały się pokoje mieszkalne zaś na parterze pracownia rzeźbiarska. W roku 1902 na sąsiedniej nieruchomości pod nr 12 właściciel wzniósł murowany, parterowy budynek będący ręcznym zakładem kamieniarskim, a także salę do rysowania i mieszkanie dla stróża (projekty arch. Adolfa Zeligsona).
Antoni Urbanowski zmarł w roku 1908. Po jego śmierci zakład przejął jego syn Józef Urbanowski. Dzięki zastosowaniu przez niego najnowocześniejszych maszyn do obróbki kamienia, firma stała się w 1913 r. największym przedsiębiorstwem kamieniarsko-budowlanym na ziemiach polskich. W w/w roku Józef Urbanowski posiadał projekt na budowę na nieruchomości pod nr 12-14-16 ul. Cmentarnej warsztatu rzeźbiarskiego i kamieniarskiego, parterowego magazynu oraz stajni z wozownią.
Warto wiedzieć: Rodzina Urbanowskich mieszkała w okazałej, dużej willi vis a vis swojego zakładu. Czerwony piaskowiec pochodził z prywatnej kopalni Urbanowskiego w Wąchocku.
Źródła informacji: Dziennik Łódzki: "Urbanowscy z ulicy Cmentarnej. Tu powstały najpiękniejsze nagrobki cmentarza na Ogrodowej" autor - Anna Gronczewska (10 listopada 2013) , "Szukajwarchiwach.pl"