Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Lublin

Gmach Poczty Polskiej

18 grudnia 1764 roku, Stanisław August Poniatowski powołał do życia urząd Poczty Polskiej. W owym czasie przez ziemie polskie przebiegało jedenaście traktów z czego przez obecne lubelskie i podlaskie sześć. Już wtedy Urząd Pocztowy posiadał kompetencje monopolistyczne tzn.: budował obiekty pocztowe, wyznaczał trakty dla dyliżansów oraz ustalał wysokości opłat dla podróżnych i przesyłek.

Pierwsza lubelska siedziba Głównego Urzędu Pocztowego znajdowała się w kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu w roku w 1798, kolejne w większości również zlokalizowane były w wynajmowanych lub kupowanych kamienicach przy tym reprezentacyjnym trakcie miejskim.

Obecny gmach poczty powstał z rozbudowania kamienicy będącej jej siedzibą i rozszerzeniu obiektu na sąsiadującą parcelę w roku 1861. Był to murowany z cegły i otynkowany dom z boniowanym parterem, kryty czterospadowym dachem.

Był to początek nowoczesnej poczty. Na parterze w obszernej sali znajdowały się okienka pocztowe dla interesantów oraz dział magazynowania i wydawania paczek. Na pierwszym piętrze umieszczono rozmównicę, kasę, skarbiec, siedzibę naczelnika z kancelarią i dział listonoszy. Drugie piętro przeznaczono na dział telegraficzny, pomieszczenia zarządu technicznego oraz miejską i międzymiastową centralę telefoniczną. 16 lipca 1923 budynek został częściowo strawiony przez pożar wywołany piorunem. Po pracach naprawczych i kolejnej rozbudowie budynek Poczty Polskiej został uroczyście otwarty przez Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Ostatnie prace modernizacyjne przeprowadzono w latach 2005 - 2006. Gmach ten jest jednym z najbardziej imponujących w otoczeniu Placu Litewskiego.

Zaproponował: Jerzy_Zmihorski_stary

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Lublin
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na