Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: miejsca pamięci i pomniki Mostowa 34 – tu dorastał Adam Freytag

Toruń

Mostowa 34 – tu dorastał Adam Freytag

Pod adresem ul. Mostowa 34 wychowywał się późniejszy lekarz, matematyk i inżynier wojskowy Adam Freytag. Sławę uzyskał (ale nie zyski) dzięki książce „Architektura Militaris Nova Et Aucta” wydanej w roku 1631 w Lejdzie. Pamięć jego upamiętnia tablica na elewacji kamienicy uroczyście odsłonięta 24 czerwca 2004.

Warto wiedzieć: Adam Freytag urodził się w roku 1608 w Toruniu. Jako mały chłopiec, mając 10 lat ujawniał niezwykły talent matematyczny. W wieku 11 lat poprawnie pisał po łacinie. Jako zdolny młodzieniec otrzymał stypendium Rady Miejskiej Torunia i wyjechał na studia do Niemiec. Po ukończeniu nauki zaciągnął się na służbę do wojska Republiki Zjednoczonych Prowincji pod dowództwem Fryderyka Henryka Orańskiego. Brał udział w oblężeniu twierdzy S-Hertogenbosch w 1629 r. W tym samym roku rozpoczął studia na wydziale medycznym uniwersytetu w Lejdzie, dyplom doktora medycyny uzyskując 1 kwietnia 1632 r.

W 1630 wydał podręczny kalendarzyk „Neu und alter Schreib Calender”. W 1633 r. zaciągnął się na służbę u księcia Janusza Radziwiłła, późniejszego wojewody wileńskiego i hetmana wielkiego litewskiego, jako inżynier wojskowy, fortyfikator i lekarz. Brał udział w wyprawie wojennej na Smoleńsk. Po powrocie do Torunia (1634 r.) został doradcą przy rozbudowie umocnień miasta. Po tych działaniach ponownie powrócił na Litwę do księcia Janusza Radziwiłła gdzie stał się jego przybocznym medykiem. W tym samym czasie wykładał w szkole kiejdańskiej matematykę, fortyfikował Birże i Kiejdany. Zmarł bardzo młodo bo zaledwie w wieku 42 lat (1650) w Kiejdanach. Tam też spoczęło jego ciało.

W muzeum w Kiejdanach znajduje się jego barokowe epitafium zaś barokowe popiersie znajduje się w Muzeum im. Čiurlonisa w Kownie. Adam Freytag jest patronem Oddziału Północnego Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji w Toruniu. (źródło informacji: Wikipedia, wolna encyklopedia)

Zaproponował: saper1390

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Toruń
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na