Wołogoszcz to wieś pofolwarczna położona pomiędzy dwoma jeziorami rynnowymi Wołogoszcz Wielki (18 ha) i Wołogoszcz Mały (6 ha). Jej początki sięgają średniowiecza a pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1297 r. Część gruntów wsi należała przez pewien czas do cystersów z Bierzwnika . Po czasach świetności folwarku pozostały zrujnowane budynki gospodarcze i zdziczały park podworski. Dwór zniszczono w 1945 r.
W centralnej części wsi znajduje się nieduży kościół poewangelicki o konstrukcji ryglowej. Wybudowano go w XVIII w. Po wojnie, przez wiele lat nieużytkowany popadł w ruinę, by w 1974 r. ulec pożarowi. Odbudowany na fragmentach pierwotnej świątyni w r.1984 jest dziś kościołem filialnym parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Radęcinie.
Budowla jest prostokątna, salowa, bez wyodrębnionego prezbiterium. Otacza ją teren dawnego cmentarza. Wokół ustawionego tam krzyża urządzono niewielkie lapidarium, w którym zgromadzono kilka płyt nagrobnych von Waldowów. Na krzyżu umieszczono też tabliczkę „In memoriam” ostatniego właściciela, zastrzelonego na terenie majątku przez żołnierzy radzieckich w 1945 roku. Kościół jest wpisany do rejestru zabytków.