16 października 1957 r. przystąpiono do wznoszenia nowego kościoła wg projektu opracowanego przez architektów Barbarę i Jerzego Pomianowskich z Opola. 1 czerwca miało miejsce poświęcenia kamienia węgielnego, a w listopadzie 1959 roku odbyła się jego konsekracja.
Do murowanej trzynawowej świątyni przylega kilkukondygnacyjna wieża z zegarem i dzwonami. Dwa duże dzwony wykonane w 1959 r noszą imiona św. Józefa i Matki Bożej Różańcowej, trzeci najmniejszy dzwon poświęcony Świętej Trójcy przeniesiony został z drewnianego kościoła. Nad wejściem do świątyni umieszczony jest napis w języku łacińskim „Credo in unam sanctam catholica Ecclesiam” (Wierzę w jeden Katolicki Kościół).
Wyposażenie świątyni jest współczesna. Nad głównym ołtarzem wykonanym z marmuru znajduje się nastawa ołtarzowa. Jest to gipsowa płaskorzeźba zaprojektowana przez Jana Mischke i wykonana przez rzeźbiarz Eugeniusza Semka z Będzina. Centralne miejsce nastawy zajmuje obraz Matki Boskiej Chocianowickiej z XVI wieku podtrzymywany przez dwa anioły, powyżej płaskorzeźba Boga Ojca siedzącego na tronie z aniołami po bokach grającymi na instrumentach, a pod obrazem dwaj aniołowie trzymają akt konsekracji starego kościoła konsekrowanego w 1666 roku, pod którym znajduje się akt konsekracji nowego kościoła. Cała kompozycja nastawy unosi się na chmurach. Po prawej stronie prezbiterium znajduje się ołtarz poświęcony św. Józefowi, a po lewej ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Filary nawy głównej zdobią figury świętych.