Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Dawna ślusarnia Pawła Schmellera

Łódź

Dawna ślusarnia Pawła Schmellera

Spacerując ulicą Senatorską (w latach 1951-1994 ulica nosiła nazwę Strzelczyka) warto na chwilę zatrzymać się pod jej numerem 25 (dawniej 4/6). Znajdujące się na tej nieruchomości budynki były pierwotnie własnością Pawła Schmellera (Szmellera). Prowadził on pod tym adresem ślusarnię.

Budynek piętrowy z przylegającą do niego bramą wjazdową był prawdopodobnie jego domem mieszkalnym. Budynek parterowy (z zabudową w podwórzu) był zakładem ślusarskim. Boniowane partery budynków i skromne zdobienia otworów okiennych raczej nie zachwycają. Warto jednak podnieść wzrok na wysokość pierwszego piętra i dostrzec trzy kute ozdoby wykonane w formie metaloplastyki (takie same dwie znajdują się na filarach bramy wjazdowej). Zapewne są to elementy wykonane przez warsztat Schmellera.

Kiedy została wzniesiona ta zabudowa? Jak podaje archiwalna taryfa domów w 1904 r. pod tym adresem był jeszcze pusty plac. Nazwisko Schmellera jako właściciela nieruchomości pojawia się w roku 1906. Można więc przyjąć, że budynki powstały po 1906 r. W 1907 r. za właścicieli nieruchomości taryfa domów podaje małżeństwo Pawła i Emmy Schmeller. Archiwum nieruchomości z 1914 r. podaje za posesjonata Ernsta Schmellera. Czyżby to ten sam Ernst Schmeller, który był właścicielem pobliskiej farbiarni , czy tylko zbieżność imienia i nazwiska?

Źródła informacji: Biblioteka Cyfrowa – Regionalia Ziemi ŁódzkiejSzukajwarchiwach.pl

Zaproponował: saper1390

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

ado55 sobota, 16 października 2021, 16:08
Na posesji przy ul. Senatorskiej na przestrzeni lat funkcjonowało wiele firm. Wymienić choćby:
1909-1913 - Tkalnia mechaniczna Henisch Józef, także na ul. Nowozarzewskiej 47
1911 - Heine Reinhold - Przędzalnia
1913 - M. Windsberg - Przędzalnia wełny
W okresie międzywojennym
1928-1930 - Firma Grünstein i S-wie - Tkalnia mechaniczna
Rotbard i Abram Szpacog - Firma Przemysł Jedwabny "VINETA"
W 1950 r. przejecie przez państwo.

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na