Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostało otwarte 23 marca 2017 r. Znajduje się w nowoczesnym budynku, blisko historycznego centrum miasta. Międzynarodowy konkurs na projekt budynku wygrało studio architektoniczne „Kwadrat” z Gdyni.
Teren Muzeum został podzielony na trzy strefy: przeszłość – to podziemia, teraźniejszość – obszar wokół budynku i przyszłość – przekrzywiona wieża w kształcie pochylonego graniastosłupa o wysokości 40,5 m. Znajdują się tam sale konferencyjne, biblioteka, restauracja i kawiarnia z tarasem widokowym.
Ekspozycja o powierzchni 5 tys. m2 mieści się w najniższej części budynku. Ekspozycja została podzielona na trzy bloki tematyczne:
Droga do wojny, Groza wojny oraz Długi cień wojny. Obrazuje więc nie tylko genezę wojny, ale również jej daleko idące skutki. Największą część Muzeum stanowi ekspozycja przedstawiająca nie tylko działania wojenne, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy tą wojnę przeżyli. Życie żołnierzy i ludności cywilnej, realia życia codziennego, terror okupacyjny, obozy koncentracyjne, działalność konspiracji itd. Całość została wzbogacona relacjami świadków, filmami, zdjęciami i oryginalnymi pamiątkami. Przedstawiona tam historia wojny nie zamyka się na wątkach polskich, ale pokazuje też aspekty wojny na wszystkich niemal kontynentach.
Ogrom przedstawionego materiału sprawia, że przez ekspozycję nie można tylko „przebiec”. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć min. 3 godziny. Warto wykupić dodatkowo dostęp do audioprzewodnika, który pomaga poruszać się po ogromnej wystawie i który ciekawie opowiada o prezentowanych zjawiskach. W związku z dużym zainteresowaniem zwiedzających, przed wizytą w Muzeum należy zapoznać się z zasadami rezerwacji i zakupu biletów na stronie internetowej Muzeum1939