Muzeum Tyflologiczne - jedyne w Polsce i jedno z kilku w Europie mieści się w Owińskach koło Poznania.
Czym wyjątkowym jest tyflologia, że tylko jedno muzeum z tej dziedziny mamy w Polsce? To dziedzina wiedzy dotycząca szeroko rozumianej tematyki związanej z osobami niewidomymi.
W Owińskach znajdują się zabudowania po klasztorze cysterek, sięgające początkami XIII w. W 1835 r. nastąpiła kasata klasztoru przez władze pruskie, trzy lata później założono tu pierwszy w Wielkopolsce szpital psychiatryczny. W 1939 r. ponad 1000 pacjentów szpitala zostało zamordowanych. Po wojnie, w 1946 r. w zabudowaniach klasztornych utworzono szkołę podstawową dla dzieci niewidomych, która stała się zaczątkiem istniejącego do dzisiaj Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach. W 2012 r. w ramach działalności Ośrodka powstał jedyny na taką skalę w Europie Park Orientacji Przestrzennej, w którym dzieci uczą się samodzielnego funkcjonowania w przestrzeni miejskiej.
Wykorzystując zgromadzone w szkole materiały w 2011 r. utworzono unikalne Muzeum Tyflologiczne. Znajduje się tutaj największa w Polsce kolekcja map dotykowych z końca XIX w., pierwszy tyflologiczny Atlas Świata wydany w 1932 r. we Wrocławiu, tabliczki do nauki pisania, drukarenki – w tym 200-letnia drukarenka Kleina. Są również maszyny do pisania alfabetem Braille’a oraz szereg innych pomocy dydaktycznych.
Muzeum można zwiedzać zarówno w grupach jak i indywidualnie po umówieniu się telefonicznym pod nr 602 727 606 Muzeum mieści się w budynku szkoły w Owińskach na placu Przysława 9 (wejście do budynku obok kościoła)