Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: miejsca pamięci i pomniki Głaz Zamoyskiego w Wielkopolskim Parku Narodowym

Mosina

Głaz Zamoyskiego w Wielkopolskim Parku Narodowym

Niedaleko parkingu i miejsca piknikowego nieopodal Mosiny Pożegowo znajduje się imponujący Głaz Zamoyskiego. Ustawiono go w 1994 r. z okazji przypadającej wtedy 70. rocznicy śmierci Władysława Zamoyskiego. Głaz przywieziono z Suchej Wody w Tatrach, a w czasie uroczystości jego odsłonięcia wartę zaciągnął Karpacki Oddział Straży Granicznej z Nowego Sącza.

W latach ’90 z tego miejsca rozciągała się prawdziwie górska panorama, która niestety w ciągu minionych lat zarosła i straciła wiele uroku. Pozostał jednak głaz… Umieszczono na nim napis: "Pamięci Władysława hr. Zamoyskiego (1853-1924), właściciela lasów kórnicko-trzebawskich oraz części Tatr, twórcy Fundacji „Zakłady Kórnickie” na obszarze której, utworzono Wielkopolski Park Narodowy, inspiratorowi powołania Tatrzańskiego Parku Narodowego”.

Władysław Zamoyski urodził się w 1853 r. w Paryżu. Jako młodzieniec testamentem Jana Działyńskiego został wyznaczony na spadkobiercę dóbr kórnickich i kontynuatora wielkiego dzieła swojego dziadka Tytusa Działyńskiego. Wychowany w duchu patriotycznym doskonale wywiązał się z powierzonego mu zadania. Prowadził bardzo skromne, wręcz ascetyczne życie, aby nie uszczuplić powierzonego mu majątku, aby móc przekazać go w stosownym momencie odrodzonej Ojczyźnie. Przez rugi pruskie został zmuszony do opuszczenia Wielkopolski, przenosząc się do Galicji. Tam przystąpił do licytacji dóbr zakopiańskich. Po zaciętym boju wygrał ją, kupując Zakopane za 460 002 złote reńskie i 3 centy. Kolejną zwycięską batalią, którą stoczył przed austriackimi sądami był spór o Morskie Oko. Również z jego inicjatywy, przy wsparciu dr. A. Chramca wybudowano linię kolejową z Chabówki do Zakopanego. Liczne inicjatywy gospodarcze, które z powodzeniem realizował pozwoliły na prowadzenie różnorodnej działalności społecznej.

Po zakończeniu I wojny światowej, w 1920 r. hrabia Zamoyski powrócił do Wielkopolski, gdzie udało mu się zrealizować marzenie życia – założył Fundację Zakłady Kórnickie i przekazał na jej rzecz cały swój majątek. Krótko potem zmarł w 1924 r.

Darowizna Zamoyskiego przeszła w kraju bez echa. Skomentował ją w satyrycznym piśmie „Mucha” Wincenty Szymborski – ojciec późniejszej noblistki: …Żyłeś jak asceta, i jedyna życiowa Twa była podnieta, aby służyć swym bliźnim. Magnat nad Magnaty. Jadałeś gorzej sługi, biedneś nosił szaty (…) Jak skąpy dla swych potrzeb, niosłeś liczne sumy, nie tam, gdzie huczy rozgłos, lecz cicho wśród tłumy. Aż wreszcie, nim okryły Cię pośmiertne cienie, darowałeś Ojczyźnie dóbr swoich przestrzenie: Kórnik i Zakopane. Dziś już leżysz w grobie, a Kraj, któryś miłował, czy pomni o Tobie? (…) Czy Ci Rząd za Twe dary głośno podziękował? Czy Cię stawiał za przykład dla obywateli, Czy rozgłosił Twe imię? Dałeś, a więc wzięli. Lecz żeś nie był ni sceny, ni redakcji synem, A tylko miłosiernym Samarytaninem, że jeno ciche, skromne w Twej duszy się wiło, Przeszli koło Twej trumny, jakby jej nie było.(…)

Dzięki jego determinacji zarówno Zakopane, jak i Morskie Oko należą dzisiaj do Polski. I o ile Górale pamiętają o tym wielkim Polaku, o tyle w Wielkopolsce jest niemal zapomniany. Głaz Zamoyskiego choć w znikomym stopniu przypomina i upamiętnia tę wybitną, nietuzinkową postać.

Zaproponował: waal

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Mosina
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na