Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Zgierz

Dwie szkoły w jednym budynku

W roku 1921, wraz z powstaniem projektu rozpoczęto budowę gmachu Miejskiej Powszechnej Szkoły Bliźniaczej przy ulicy Przejazd (obecnie ul. Musierowicza) w Zgierzu. Obiekt z charakterystyczną wieżą w 1924 roku przyjął pod swoje dwa skrzydła kilkaset dziewcząt i chłopców. Powstały tutaj dwie szkoły powszechne: Szkoła nr 1 im. Adolfa Pawińskiego dla chłopców i nr 2 im. Marii Konopnickiej dla dziewcząt. Pierwszą kierowniczką szkoły żeńskiej była pani Zofia Krauzowa.

W 1939 r. w końcu września zamknięto wszystkie szkoły w mieście. Pedagodzy tej placówki kontynuowali naukę na tajnych kompletach. W wyniku tego wielu z nich zostało aresztowanych. W czasie okupacji Niemcy urządzili tutaj szpital dla żołnierzy. Po wyzwoleniu podobnie postąpiły wojska radzieckie.

Od roku szkolnego 1945/46 każda ze szkół zajmowała odrębne skrzydło budynku. Niejednokrotnie klasy liczyły po kilkudziesięciu uczniów. W 1953 r. po przeniesieniu Szkoły Powszechnej nr 1 do nowego gmachu przy ul. Piłsudskiego, utworzono II Liceum Ogólnokształcące. W dniu 2 lutego 1962 r. uroczyście nadano liceum imię Romualda Traugutta. Z końcem lat 70-tych XX w. przestaje istnieć L.O. W całym budynku rozlokowuje się teraz S.P. nr 2. Następne lata przynoszą odtworzenie L.O. im. R. Traugutta, będącemu w gestii miejskiego samorządu. 1 września 1999 r. powołano do życia Gimnazjum nr. 1. Trzy lata później następuje koniec działalności S.P. nr 2.

Jednym z najdłużej pracujących i lubianych pedagogów w historii szkoły jest pani Janina Boruch. Nauczycielka fizyki, chemii, wychowania fizycznego i nauczania początkowego. Pracowała tu w latach 1967 - 1997. Obecny adres szkoły - ul. Musierowicza 2.

Zaproponował: ado55

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Zgierz
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na