Aktualnie przy ulicy Granicznej 20 mieści się siedziba Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Fundację "Miłosierdzie". Schron przeciwatomowy powstał w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku - dokładnie w 1957 rozpoczęto budowę i jeszcze do niedawna był jednym z najbardziej tajemniczych obiektów w mieście. Schron przeciwatomowy w Kaliszu został wybudowany po tak zwanym kryzysie kubańskim, najpoważniejszym kryzysie po II wojnie światowej. Obiekt powstał przy ulicy Granicznej 20.
Pod budynkiem mieszkalnym powstał obiekt liczący około 500 metrów kwadratowych. To tutaj w razie ataku atomowego miały schronić się najważniejsi oficjele w mieście oraz dowodzić 40 osób. To tutaj miały trafiać dane o skażeniach z całego regionu kaliskiego. Wszystko mogło być dokładnie analizowane. Na wypadek alarmu można było także załączać syreny alarmowe rozmieszczone w mieście.
Schron przeciwatomowy w Kaliszu wyposażony jest w pomieszczenia operacyjne oraz urządzenia gwarantujące niezależne funkcjonowanie obiektu: system centralnego ogrzewania, specjalny system agregatów filtrowo - wentylacyjnych, agregat prądotwórczy i centralę łączności przewodowej i radiowej. - W obiekcie przez cały czas utrzymywana była stała temperatura. Rocznie zużywano około 68 ton opału i nie było mowy, aby mogło go zabraknąć - wspomina Tadeusz Siedlecki, ppłk . w stanie spoczynku, wieloletni opiekun kaliskiego schronu. Krótka historia schronu: http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/schron-przeciwatomowy-w-kaliszu-otwarty-dla-zwiedzajacych,2334692,artgal,t,id,tm.html