W Kaliszu, na Placu Świętego Józefa stoi pomnik papieża Jana Pawła II z okazji nawiedzenia Bazyliki Świętego Józefa, Katedry Kaliskiej i Seminarium Duchownego. Wtedy to na Placu Św. Józefa papież odprawił mszę. Pomnik kiedyś mi się wydawał brzydki, dziś sądzę, że najbardziej realnie przedstawia papieża.
Przy placu stoi Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Sanktuarium św. Józefa. Początki Bazyliki sięgają roku 1353. W 1359 roku kościół został podniesiony do godności kolegiaty. Na szczególną uwagę zasługuje obraz Świętej Rodziny. Został on ofiarowany jako wotum dziękczynne w roku 1670 przez mieszkańca wsi Szulec. Wierni otaczali obraz coraz większym kultem aż w 1770 roku prymas polski uznał go za cudowny. W 1796 roku kaliski wizerunek patrona rodziny otrzymał korony papieskie. Do Sanktuarium przybywają liczne pielgrzymki: księży - byłych więźniów Dachau (co roku 29 kwietnia), robotników (od 1 maja 1993 roku – w tym roku z prezydentem RP na czele), Związku Kobiet Katolickich (od 8 kwietnia 1995), Civitas Christiana (od 30 listopada 1996). I inne (www.swietyjozef.kalisz.pl/Pielgrzymki/)
W Bazylice jest skarbiec. Wśród najcenniejszy zbiorów jest uznawana za skarb dziedzictwa narodowego romańska patena, zwana „kaliską", ufundowana między rokiem 1193 a 1202 przez księcia wielkopolskiego i krakowskiego Mieszka III Starego. Drugim arcydziełem gotyckiej sztuki złotniczej jest kielich mszalny ofiarowany kaliskiej kolegiacie w 1363 roku przez króla Kazimierza III Wielkiego.
W pobliżu Sanktuarium jest Dom Pielgrzyma. Budynek postawiony w 1819 roku jako budynek dwukondygnacyjny - parter i piętro z wysoka piwnicą.
Przy Placu Św. Józefa jest również kościół św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa w Kaliszu, znany powszechnie jako Kościół Garnizonowy, położony w zespole gmachów jezuickich na kaliskiej starówce - pojezuicki, wczesnobarokowy, trzynawowy. Wzniesiony w latach 1592 – 1597, katolicki. W latach 1798 – 1945 ewangelicki, a od 1945 garnizonowy. Obecnie po katedrze w Lublinie i Kolegiacie Bożego Ciała w Jarosławiu – najstarszy kościół jezuicki w Polsce. W wieży kościoła było pierwsze obserwatorium astronomiczne z roku 1613. Pochowany jest tutaj między innymi Krzysztof Czarnecki, ojciec hetmana polnego koronnego Stefana Czarneckiego.