Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Łódź

Parafia św. Antoniego z Padwy

Powstanie parafii na Żubardziu po zakończeniu I wojny światowej, wiązało się z licznymi perturbacjami. Przyczyniła się do tego stanu rzeczy szalejąca inflacja czy ogromne kłopoty łódzkich fabryk z uruchomieniem produkcji po wyniszczającej polityce niemieckiego okupanta. Ks. kanonik Stanisław Szaniawski ze Zgierza dał asumpt do działań, przekazując w darze powstającej parafii dom z placem przy ulicy Aleksandrowskiej.

W dniu 13 sierpnia 1923 r. nastąpiło usankcjonowanie Komitetu Budowy Kościoła przez rząd. Zakupiono kilkanaście działek, w większości od rodziny Maurerów. Wydatną pomocą służył także biskup Wincenty Tymieniecki. Erygowana parafia 5 sierpnia 1924 r. była pierwszą w mieście po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Zaś pierwszym proboszczem został ks. Roman Rajchert. 3 sierpnia 1927 r. nastąpiło rozpoczęcie robót budowlanych przy wznoszeniu murowanego kościoła, który niestety został podczas okupacji zniszczony przez Niemców.

Obecny kościół jest trzecim od początku istnienia parafii. Pierwszy drewniany służył od 21 XII 1924 r. do początku lat 50-tych XX w. Wówczas kościół został rozebrany i przeniesiony do parafii w Łękawie (woj. łódzkie). 18 VIII 1947 r. rozpoczęto budowę nowej świątyni na zachowanych fundamentach, wg projektu warszawskiego architekta Alfonsa Graviera. Budowę ukończono w 1951 r. Kościół poświęcił 9 IX 1951 r. biskup Michał Klepacz. W latach 1999–2000 dokończono budowę wieży wysokości 53 m, zawieszono 3 dzwony: "Karola", "Jubilata" i jeszcze jeden bez imienia (planowano zainstalować cztery).

Parafia należy do dekanatu Łódź-Żubardź w archidiecezji łódzkiej. Kościół w stylu neoromańskim znajduje się przy ulicy Św. Antoniego Padewskiego 4 w Łodzi.

Zaproponował: ado55

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na