Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: miejsca pamięci i pomniki Płyta upamiętniająca 800 – lecie Lelowa i rzeźba Kazimierza Wielkiego

Lelów

Płyta upamiętniająca 800 – lecie Lelowa i rzeźba Kazimierza Wielkiego

W jednym z narożników zadrzewionego Placu Partyzantów znajdującego się na środku lelowskiego Rynku stoi drewniana figura Kazimierza Wielkiego. Na wykonanym z obmurowanych, wapiennych kamieni cokole umocowano tabliczkę, na której czytamy: „KAZIMIERZ III WIELKI/KRÓL POLSKI 1333-1370 DOBRODZIEJ/KRÓLEWSKIEGO GRODU LELÓW”.

Zapis w bezpośredni sposób odnosi się do nadania Lelowowi praw miejskich (przez tegoż króla Kazimierza) oraz do faktu istnienia niegdyś w miejscowości królewskiego zamku, w którym – wg legendy – pomieszkiwać miała królewska nałożnica Esterka. Mimo, że do dziś trwają spory co do jej istnienia, wiele miejscowości przyznaje się do związków z urodziwą Esterą Małach. Uczciwie trzeba przyznać, że w niewielu z nich miała do dyspozycji zamek (dzisiaj atrakcjami turystycznymi są tam „Domy Esterki”).

Obok postaci króla, na identycznym cokole ustawiono tablicę z najważniejszymi datami z historii Lelowa „1193 – pierwsza wzmianka, 1246 – budowa zamku, 1326 – budowa kościoła farnego, 1341 – nadanie praw miejskich, 1392-1792 – powiat lelowski, 1869 – utrata praw miejskich”.

Zaproponował: bakhita

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Lelów
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na