W pobliżu największego osiedla mieszkaniowego 650-lecia w Zgierzu znajduje się Las Krogulec. Ten zielony teren opasany jest ulicami: Cegielnianą, Wiosny Ludów, Daleką i Jedlicką. Jest miejscem spacerów okolicznych mieszkańców, grzybiarzy. Las ten jest również miejscem wiecznego spoczynku żołnierzy, bowiem znajduje się na jego terenie cmentarz I wojenny.
Na niewielkim, „ogrodzonym” terenie spoczywają żołnierze armii niemieckiej i rosyjskiej którzy polegli podczas „Operacji Łódzkiej” (była ona największą bitwą manewrową I Wojny Światowej. W walkach po obu stronach poległo ok. 200 tysięcy żołnierzy. Spoczywają na ponad 170 cmentarzach wojennych na terenie niemal całego województwa łódzkiego), a dokładnie podczas krwawego starcia (w większości na bagnety), jakie miało miejsce w lesie (stacjonowały w nim niemieckie pułki).
Cmentarz powstał z inicjatywy Niemców dwa lata po bitwie (ok. 1916 r.). Obok siebie spoczęli, jak równy z równym, żołnierze niemieccy i rosyjscy. Pierwotnie nekropolia posiadała alejki z rzędami grobów. Dziś trudno jest doszukiwać się dawnego porządku.
Jak trafić:
Cmentarz znajduje się od strony ul. Cegielnianej. Na ostrym łuku łączących się ulic Staffa i Juliana Tuwima należy zejść/zjechać z asfaltu w drogę piaszczystą. Nią dochodzimy/dojeżdżamy do ul. Cegielnianej (nawierzchnia piaszczysta) i skręcamy w lewo. Po około 250 m ukaże się po prawej stronie dróżka prowadząca wprost na cmentarz (ok. 100 m)