Kompozycja rzeźbiarska z przedstawieniem modlitwy Pana Jezusa w Ogrójcu usytuowana jest w centrum wioski, poniżej wzniesienia, na którym stoi kościół św. Wita. Centralne miejsce tej kompozycji zajmuje wysoki, trzystopniowy, prostopadłościenny postument, na którego gzymsie umieszczone są dwie postacie. Jedną z nich i najważniejszą postacią grupy figuralnej jest modlący się Jezus Chrystus, obok śpi w pozycji siedzącej św. Jan.
Po obu stronach postumentu, na ukośnie położonych płytach znajdują się postacie śpiących uczniów, Piotra i Jakuba. Kompozycja ogrodzona jest kamiennym ogrodzeniem, a na jej poziom prowadzą kamienne schody. Pierwotnie w miejscu tym znajdował się wzniesiony w 1925 roku pomnik upamiętniający poległych podczas I wojny światowej. Ogrójec natomiast znajdował się w ogrodzie plebani.
Na wysokim postumencie umieszczona była rzeźba żołnierza udzielającego pomocy rannemu towarzyszowi broni. Na wydatnym gzymsie wieńczącym postument umieszczona była inskrypcja w języku niemieckim „Ich hatt einen Kameraden” ( Miałem towarzysza ).Tablica z nazwiskami 14 mieszkańców Niwy poległych w latach 1914 – 1918 przytwierdzona była do frontowej ściany postumentu. Po zakończeniu II wojny światowej usunięto z pomnika rzeźbę żołnierzy i tablicę z nazwiskami poległych. Na ich miejsce przeniesiono rzeźby z Ogrójca.