August Härtig po zakupie od Karola Hintze działek w rejonie ulic Piotrkowskiej, Brzeżnej i Mikołajewskiej (obecnie Sienkiewicza) uruchomił w 1880 roku farbiarnię wełny. Wcześniej, wraz z Juliuszem Heinzlem prowadził pokrewny interes. Na terenie za pałacem przy ul. Piotrkowskiej 234 powstały zabudowania fabryczne, gdzie pracowało 400 robotników.
Podczas pierwszej wojny światowej miały miejsce liczne dewastacja i rekwizycje, które miały wpływ na dalsze prosperowanie firmy. W latach międzywojennych funkcjonowały tutaj różne przedsiębiorstwa m.in. Przędzalnia Wełny Zgrzebnej Maurycego Dobrzyńskiego czy Fabryka Wyrobów Gumowych "Para" Sp. z o. o. gdzie wytwarzano walce do wyżymaczek, maszyn do pisania itp. Jej właścicielem był Henryk Dylion. Po 1945 r. zakład został znacjonalizowany. Oprócz koszar (Komenda Garnizonu) działała Wytwórnia Wyrobów Bakelitowych. Obecnie teren byłej fabryki w stania dewastacji.
Ciekawostka:
Na murze fabrycznym od strony ul. Sienkiewicza (d. ul. Mikołajewska) zachował się reper geodezyjny o numerze 137 z 1918 r.