Gdy francuski przemysłowiec Leon Allart budował kompleks fabryczny, powstało wówczas również osiedle robotnicze ze szkołą, które w przeciwieństwie do nie istniejącej już fabryki (została w większej części wyburzona) istnieje do dziś.
Przy ul. Wróblewskiego (d. ul. Kątna) nr 44-50 znajdują się budynki wzniesione dla majstrów i wykwalifikowanych robotników. Ze względu na to, że część pracowników zatrudnionych w fabryce stanowiła grupę zagraniczną, dla nich to właśnie wybudowano dwa domy pod nr 40 i 42 w/w ulicy. Pierwszy z nich powstał w roku 1887 według planów architekta Hilarego Majewskiego, drugi około roku 1895.
Kolejne domy powstały pod koniec lat 80. XX w. i znajdują się przy ul. Wróblewskiego 17-17a. Pomiędzy nimi w 1900 r. wzniesiono budynek szkoły przyzakładowej. Na terenie kompleksu fabrycznego powstał również sklep i ambulatorium.
Warto wiedzieć:
Określenia: "Starzy Francuzi" i "Nowi Francuzi" niegdyś potocznie używano w stosunku do fabryk Leona Allarta i Paula Desurmonta. Kompleks fabryczny Allarta powstał w 1878 więc był starszy niż Desurmonta, który powstał 1889 roku.
(źródła informacji: "Księga Fabryk Łodzi" - Kusiński, Bonisławski, Janik. "Spacerownik" - Bonisławski, Podolska. "szukajwarchiwach. pl" )