Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Witnica

Głaz upamiętniający synagogę

Gdyby nie stojący przy skrzyżowaniu ulic Rutkowskiego i Sikorskiego głaz z inskrypcją w trzech językach, pewnie nikt by już dziś nie pamiętał, że „Tu stała kiedyś synagoga 1864 - 1935 – 1965”.

Pierwsza data - 1864 - to rok, w którym synagogę wybudowano, druga – 1935 – oznacza rok, w którym ją sprzedano, trzecia – 1965 – rok, w którym została rozebrana, a na jej miejscu wybudowano trzypiętrowy budynek mieszkalny.

Chichotem historii jest fakt, że synagoga przetrwała „Noc Kryształową” i okres niemieckiej okupacji a zniknęła z powierzchni Ziemi za czasów słusznie minionych z prozaicznego powodu – pierwszy nowy blok mieszkalny wybudowany w Witnicy po wojnie koniecznie musiał stać w miejscu, gdzie będzie zauważony przez wszystkich przejeżdżających przez miasto. Kamień pamiątkowy odsłonięto prawie 40 lat później – w 2001 r.

Dziś nikt nie pamięta, jak wyglądała witnicka synagoga. Nie zachowały się żadne zdjęcia, rysunek ani dokumentacja. Dokładnie natomiast wiadomo, dlaczego nie została zniszczona przez Niemców. To bardzo ciekawa historia. W 1935 r. bożnicę kupił właściciel miejscowej kaflarni, członek NSDAP. Początkowo wystawiał w niej swoje wyroby, później przekazał na siedzibę ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club – organizacja w latach 1933-46 kontrolowana przez nazistów). Jako własność działacza NSDP nie została spalona podczas „Nocy Kryształowej”, mimo, że bojówki SA przyjechały w tym celu aż z Berlina.

Po wojnie były przymiarki do utworzenia w niej sali gimnastycznej ale ostatecznie ulokowano tu magazyn fabryki mebli. Rozebrana została w 1965 r. Kamień pamiątkowy stanął w tym miejscu z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Witnicy, przy współpracy z dawnymi, niemieckimi mieszkańcami miasta.

Zaproponował: bakhita

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Witnica
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na