Pierwotnie był to pomnik poświęcony poległym mieszkańcom wsi w latach 1870-71 podczas wojny francusko-pruskiej. Pomnik ufundowało w 1871 r. dwóch mieszkańców Bieńkowic panowie Galda i Wodarz.
Pomnik-krzyż posadowiony został na trzystopniowym podwyższenie. Dwuczęściowy cokół pomnika od podstawy oddzielony jest gzymsem i zwieńczony głowicą i krzyżm z figurą ukrzyżowanego Chrystusa. Pierwsza największa część cokołu na ścianach posiada półokrągło zwieńczone płyciny z wyrytą inskrypcją na ścianie frontowej oraz nazwiskami poległych w wojnie francusko-pruskiej na pozostałych ścianach. Na drugiej węższej i niższej części cokołu, na ścianie frontowej wyryta jest inskrypcja, a na ścianie bocznej rok postawienia postumentu – 1871. W 1930 r. Pomnik został otoczony ogrodzeniem, w którego elementach umieszczono tablicę z nazwiskami poległych na frontach I wojny światowej.
Po zakończeniu II wojny światowej na polecenie ówczesnych władz zdemontowano tablicę z nazwiskami poległych w latach 1914 - 1918, a w 1968 r. zdemontowane zostało ogrodzenie pomnika.
W latach 2003-04 pomnik zostaje odnowiony, jego teren ogrodzony, a w elementach ogrodzenia umieszczono tablice z nazwiskami poległych mieszkańców w I i II wojnie światowej. Na słupkach bramnych ogrodzenia umieszczone zostały dwie podłużne tablice z napisami w językach polskim i niemieckim. Na jednej tablicy wypisana jest historia pomnika i nazwiska mieszkańców, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jego odbudowy. Druga tablica zawiera między innymi tekst pełen znaków zapytania " DLACZEGO? Dlaczego musiałem opuścić moją ukochaną rodzinę i wieś? Dlaczego musiałem ofiarować najcenniejszy dar jakim jest życie? W imię jakich idei? Kim byłem? Niemcem, Polakiem, Czechem, Ślązakiem? Na to pytanie nie zdążyłem uzyskać odpowiedzi. QVO VADIS POPULI".