Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Dom braci Bauer z reperem z 1918 r.

Łódź

Dom braci Bauer z reperem z 1918 r.

Znajdujący się przy zbiegu ulic Wólczańskiej 239 i Skrzywana 1/3 (d. ul. Staro-Wólczańska) niewielki, narożny budynek był pierwotnie własnością braci Bauer, a dokładnie małżeństw Henryka i Idy Bauer oraz Emila i Wandy Bauer. Bracia byli włascicielami znajdującej się pod w/w adresem farbiarni i tkalni mechanicznej (obiekty już nie istnieją, obecnie na terenie tym powstaje osiedle mieszkaniowe ART MODERN).

Manufaktura została wzniesiona na początku XX w. (1911 r. ?). Zabudowa fabryczna powstała m.in. według planów inżyniera technologa Leona Lubotynowicza, inżyniera Kazimierza Woźnickiego. Z tego samego okresu zapewne pochodzi dom Bauerów. Sądząc po masywnych, kutych trzech zawiasach osadzonych w murowanym "słupku" przylegającym do budynku, był on jednocześnie fragmentem ogrodzenia z potężną bramą wjazdową na teren zakładu.

W archiwalnej taryfie nieruchomości z lat 1937-39 jako właściciel domu widnieje Ida Bauer (we wcześniejszych rocznikach obydwa małżeństwa). Wspomniałem wcześniej, że budynek mieszkalny został wzniesiony w okresie powstania fabryki, pewne jest to, że powstał przed 1918 r. Dowodem na to jest reper geodezyjny osadzony we wschodniej ścianie domu. Widnieje na nim liczba 490 oraz napis "Inwentaryzacja m. Łodzi 1918". Pochodzi on z okresu gdy naczelnikiem Oddziału Pomiarów Magistratu m. Łodzi był inżynier, geodeta Franciszek Walicki (objął urząd 1 lipca 1918 r.). Jego następcą, od 1 maja 1923 r. był Wacław Bobrowski (pracował w Oddziale od 1918 r. na stanowisku geometry).

Warto wiedzieć:
"Reper jest to znak geodezyjny osnowy wysokościowej o określonej rzędnej wysokościowej w przyjętym układzie odniesienia, stabilizowany trwale. Repery wykorzystywane są do wykonania niwelacji podczas przeprowadzania pomiarów geodezyjnych i pełnią rolę nawiązania do państwowej osnowy wysokościowej. Repery są punktami wchodzącymi w skład ciągu niwelacyjnego. W przypadku zagęszczenia wysokościowej osnowy geodezyjnej repery wyższej klasy (o większej dokładności) służą do wyznaczenia rzędnych reperów niższej klasy" (źródło definicji https://sites.google.com/site/niwelatory/repper-jako-znak-osnowy-geop ).

Oddział Pomiarów Magistratu m. Łodzi powołano do życia 1 lipca 1918 r.

Franciszek Walicki miał syna Franciszka Jana (ur. 1920 r. w Łodzi, zm. 2015 w Gdyni), oficera marynarki, dziennikarza muzycznego, publicystę. Uważanego za ojca polskiego bigbitu i rocka. Autora wielu tekstów piosenek, które tworzył pod pseudonimem Jacek Grań.

Zaproponował: saper1390

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na