W 1925 r. na Sewerynówce oddano do użytku sanatorium dla chorych na astmę nauczycieli i katechetów. Sanatorium powstało na gruncie, który otrzymał Związek Nauczycielstwa Polskiego we Lwowie od ówczesnego właściciela Szczawnicy hrabiego Adama Stadnickiego. Z uwagi na to, że kościół w znajdujący się w centrum uzdrowiska był znacznie oddalony od nauczycielskiego sanatorium zapadła decyzja o budowie leśnej kaplicy. Kaplica stoi na rozdrożu leśnych dróg na wysokości 600 m npm.
Jest to obiekt wzniesiony na planie prostokąta, drewniany z niewielką wieżyczką nad dachem zwieńczoną krzyżem. Wyposażenie kaplicy to ludowa sztuka rzeźbiona w drewnie. Znajduje się tutaj między innymi grupa figuralna Boża Męka czy płaskorzeźba przedstawiająca Ukrzyżowanie. Z sufitu zwisa wspaniały wykonany z drewna żyrandol, a całe wnętrze ozdobione jest przez wyroby wykonane przez snycerzy.
Warto wiedzieć:
Podczas II wojny światowej w sanatorium mieszkali robotnicy leśni. Tutaj również zapadały wyroki na konfidentów gestapo i działaczy "Goralenvolk". W 1944 budynek częściowo strawił pożar. Sanatorium odbudowane w 1962 r. tuż przed otwarciem ponownie padło pastwą płomieni. Obecnie pozostały zarośnięte fundamenty. Zachowała się na szczęście piękna kaplica.