Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Nieistniejąca fabryka Mordki Füchsa

Łódź

Nieistniejąca fabryka Mordki Füchsa

Spacerując dziś ul. Więckowskiego (d. ul. Cegielniana, a następnie Śródmiejska) pod jej nr 35 ujrzymy budynek Szkoły Podstawowej nr 36 im. Zenona Wasilewskiego, a kiedyś w tym miejscu (ul. Cegielniana 3) wznosiła się mechaniczna tkalnia i przędzalnia przemysłowca Mordki Füchsa. Prawdopodobnie jedynym istniejącym obiektem wchodzącym w skład dawnej fabryki jest charakterystyczny budynek stojący na nieruchomości pod nr 37.

Z historii tego miejsca ...
W roku 1894 przemysłowiec Mordka Füchs buduje na nieruchomości przy ówczesnej ul. Cegielnianej 4 swoją fabrykę według planów inżyniera Leona Lubotynowicza. Powstaje wówczas trzypiętrowa, z poddaszem, mechaniczna przędzalnia i tkalnia, maszynownia i kotłownia z kominem. W roku 1895 fabrykant instaluje w całym zakładzie oświetlenie elektryczne.

W późniejszym okresie Füchs powiększa swoją nieruchomość o sąsiednią działkę (obecnie nr 37), na której stoi budynek o którym wspomniałem powyżej. Wcześniej właścicielem nieruchomości pod nr 37/39 był fabrykant Leopold Landsberg, który to na w/w parceli w 1885 r. uruchomił Tkalnię Wyrobów Wełnianych. Kolejnymi użytkownikami fabryki Mordki Füchsa był od 1920 r. Jakub Kamiński (tkalnia mechaniczna), a po nim Maks Vogt (wyroby dziane).

Po zakończeniu II wojny światowej fabrykę upaństwowiono i umieszczono w niej oddział Zakładu Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego "Poltex", a następnie Spółdzielnię Pracy "Kotlarz", Spółdzielnię Pracy im. G. Dui oraz dwie inne spółdzielnie włókiennicze. Wieczorem w 1961 r. w budynkach fabrycznych wybuchł potężny pożar, który ją doszczętnie zniszczył. W miejscu po zakładzie wybudowano i oddano do użytku Szkołę Podstawową nr 36 im. Zenona Wasilewskiego (pomysłodawca powstania Studia Filmów Kukiełkowych, które później przeobraziło się Łódzkie Studio Se-Ma-For).

W artykule wykorzystano informacje zawarte w: "Szukajwarchiwach.pl", "Leksykonie łódzkich fabryk", "Wikipedii.org", "Monitorze Polskim".

Zaproponował: saper1390

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na