Dwie okazałe, bogato zdobione kamienice, stojące przy ul. Jaracza 19 i 21 (d. ul. Cegielniana nr 55 i 57, nr hipoteczne 1389 i 1390) należały do przemysłowca Maksymiliana Schlossberga i jego żony Etty.
Projekt budowy domu spod nr 19, wraz z dwiema oficynami i parterowym magazynem był sporządzony w 1890 r. Widnieje pod nim podpis ówczesnego architekta miejskiego Łodzi Hilarego Majewskiego (być może projekt był tylko sygnowany jego podpisem z racji piastowanego stanowiska, a plany były dziełem innego architekta). Oglądając kamienicę, warto wytężyć swój wzrok i skierować go na środek ostatniej kondygnacji. Tam, pomiędzy oknami znajduje się popiersie kobiety. Czyżby nią była sama żona Schlossberga - Etta?
Druga kamienica przemysłowca spod nr 21 została wzniesiona w roku 1893. Być może według projektu Hilarego Majewskiego lub innego architekta. Na nieruchomościach Schlossberga swoje plany realizowali również: Edward Creutzburg (technik budowlany) i Ignacy Stebelski (architekt). W roku 1889 właściciel na swoich nieruchomościach wybudował dwupiętrową tkalnię.
Opisane kamienice znajdują się w rejestrze ewidencji zabytków pod nr 268 i 269.