Leon Plihal urodził się w 1867 r. w Łodzi, wywodził się z rodziny czeskiej, która przybyła do miasta z Kutnej Hory. To on zapoczątkował karierę przemysłową swojej rodziny. W roku 1893 przy dzisiejszej ulicy Karolewskiej (dawniej zwana Szosą) pod nr 38, 40 i 44 wybudował farbiarnię bawełny i wełny, suszarnię, kotłownię oraz dom. W początkowym etapie funkcjonowania zakładu Plihal prowadził interesy do spółki z Włodzimierzem Matiatko (spółka działała do 1897 r.).
W 1911 r. Plihal przeniósł swój zakład do nowych budynków przy ul. Krzemienieckiej, a nieruchomość przy ul. Karolewskiej sprzedał Stanisławowi Findeisenowi (inżynier, farbiarz), która była w jego rękach do 1919 r. Kolejnym właścicielem zakładu był Chil Majer Pik, który to zmienił profil fabryki na mechaniczną tkalnię wełny.
W okresie II wojny światowej w budynkach funkcjonowały niemieckie zakłady Textilindustrie Loser und Reimann. Po zakończeniu działań wojennych fabrykę upaństwowiono i umieszczono w niej P. Z. P. W. nr 38 z oddziałem Z. P. W. im. Karola Bondowskiego, a następnie Z. P. W. im. Andrzeja Struga. Obecnie w zrewitalizowanych budynkach pofabrycznych mają swoje siedziby m.in. Firma Equipo Sp. z o.o. oraz całodobowa siłownia Fitness24Seven.