Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Chlebowo

Filialny kościół św. Stanisława

Chlebowo to niezbyt duża wieś z położonym centralnie, także niewielkim kościółkiem. Chociaż dzisiaj tego nie widać, świątynię wybudowano jako szachulcową. Po mniej więcej 200 latach została w trakcie generalnego remontu przemurowana. Co również ciekawe – w różnych źródłach figuruje po różnymi wezwaniami: według jednych jest to kościół św. Stanisława Kostki, a według innych - św. Stanisława Biskupa i chociaż obu świętym tak samo na imię, to jednak są to dwie różne osoby :)

Stanisław Kostka (1550 – 1568) jest patronem Polski, polskich dzieci i młodzieży (przede wszystkim studentów) oraz wszystkich ministrantów. Żyjący 500 lat wcześniej Stanisław ze Szczepanowa (1030 – 1079) zwany Stanisławem Biskupem to (obok św. Wojciecha i Maryi Królowej Polski) jeden z głównych patronów naszego kraju.

Kościół powstał jako zbór ewangelicki. Salowa, bezwieżowa, skromna budowla otoczona jest kamiennym murem, wewnątrz którego stoi drewniana dzwonnica z jednym dzwonem. Drugi oddano swego czasu na potrzeby wojenne. Zgodnie z miejscowym podaniem, dzwony nosiły kiedyś imiona Anna Zuzanna i Margaret. Związana jest z nimi legenda o zazdrosnych mieszkańcach sąsiednich Ostrowic, którzy dawno temu postanowili „uprowadzić” je do swojego kościoła. Zabrali się do tego zimą, kiedy pobliskie jezioro Siecino zamarzło i – jak to bywa w baśniach – próba zakończyła się fiaskiem. Pod saniami załamał się lód, a dzwony po prostu zatonęły. Chlebowianie wyłowić je mieli sieciami następnej wiosny…

Kościół św. Stanisława jest świątynią filialną parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowicach (tak, chodzi o TE Ostrowice z legendy). Msza odprawiana jest w niedzielę o godz. 9:30

Zaproponował: bakhita

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Chlebowo
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na