Uroczyste obchody 100 – lecia śmierci Tadeusza Kościuszki w Kielcach zakończyły się odsłonięciem i poświęceniem kamiennej płaskorzeźby Naczelnika wmurowanej w północną ścianę dzwonnicy katedralnej. Płaskorzeźbę Naczelnika wykonał Wincenty Skuczyński.
Kamienna płyta zawiera płaskorzeźbę popiersia Tadeusza Kościuszki, nad płaskorzeźbą Naczelnika w rogach płyty umieszczone zostały daty 1817 i 1917. Poniżej popiersia umieszczona jest płaskorzeźba orła trzymającego w szponach pofałdowaną wstęgę z napisem "WOLNOŚĆ, CAŁOŚĆ, NIEPODLEGŁOŚĆ". Na samym dole płyty umieszczony jest napis "NACZELNIKOWI NARODU TADEUSZOWI KOŚCIUSZCE – KIELCZANIE".
Podczas II wojny światowej Niemcy rozbili płaskorzeźbę. Fragmenty zostały zebrane i ukryte w podziemiach katedry. W roku 1966 odnaleziono fragmenty płyty z dzwonnicy katedralnej. Cztery lata później płytę poddano rekonstrukcji, po czym została położona w formie sarkofagu na wzgórzu zamkowym. Na wmurowanie płyty w ścianę dzwonnicy nie zgodził się konserwator zabytków. W roku 1982 płytę postawiono w pozycji pionowej na uprzednio przygotowanej kilkustopniowej podstawie.
Warto wiedzieć:
Kamienna płyta z płaskorzeźbą Tadeusza Kościuszki była kilka razy uroczyście odsłaniana. Pierwszy raz miało to miejsce 17.10.1917 r. Odsłonięcie tablicy poprzedzała msza święta. Uroczystość została przerwana przez manifestujących członków PPS (Polska Partia Socjalistyczna), pomimo to socjaliści sami dokonali odsłonięcia płaskorzeźby. Po tym incydencie władze kościelne zasłoniły płaskorzeźbę i 21.10.1917 r. dokonano powtórnego, oficjalnego jej odsłonięcia. Po raz trzeci uroczyste odsłonięcie płyty z płaskorzeźbą Tadeusz Kościuszki miało miejsce 3.05.1983 r.